24.6.2021 - 2.10.2021

Generace S.V.U. Mánes

Generace S.V.U. Mánes Generace S.V.U. Mánes Generace S.V.U. Mánes Generace S.V.U. Mánes

Výstavu v kostele sv. Anny v Jablonci připravily v partnerské spolupráci město Jablonec, Spolek výtvarných umělců Mánes a Pojišťovna Kooperativa. Výstavní projekt je oslavou generací Mánesa v jubilejním roce 150. výročí úmrtí patrona spolku Josefa Mánesa a 90. výročí narození významného českého sochaře a člena S. V. U. Mánes profesora Stanislava Hanzíka.

Spolek výtvarných umělců Mánes vznikl v roce 1887 a existuje dodnes. Členy spolku byli od samého počátku ti nejlepší výtvarní umělci své doby. Prvním starostou se stal Mikoláš Aleš a spolek se hned při vzniku přihlásil k odkazu Josefa Mánesa. Za více než 120 let své existence stmelit k jedinečným tvůrčím činům mnoho vynikajících umělců, nejen výtvarníků a dokázal oslovit nové a nové generace soudobým projevem malířským i sochařským, přinesl nejskvělejší výtvory architektonické a etabloval i disciplíny jako design, fotografii či typografii.

Výstava přináší pohled na jednotlivé historické úseky, generační hnutí a představí osobnosti typu Antonína Slavíčka, Miloše Jiránka, Jana Preislera, Jindřicha Pruchy, Václava Špály či Toyen. Divák bude moci nahlédnout do tvorby zakladatelské Generace devadesátých let až po současná umělecká díla, kde se představují odlišné osobnosti a velmi různorodý výtvarný projev například od Emila Cimbury, Stanislava Hanzíka, Petra Císařovského, Ivana Exnera, Jaromíra Rybáka, Blanky Valchářové, Markéty Jírové a nedávných či současných absolventů Adama Kašpara, Ivany Mrázkové nebo Jakuba Čušky.

Doufáme, že výstavou potěšíme nejen návštěvníky z města Jablonce a severních Čech, ale i všechny obdivovatele krásy a výtvarného umění.

Více o výstavě naleznete zde

Plakát k výstavě

Sdílet výstavu