Galerie Kooperativy

Upozornění

OMEZENÍ PROVOZU GALERIE

22. 9. 2018: uzavření galerie pro veřejnost (v neděli 23. 9. bude galerie opět otevřena)

1.-22. 10. 2018:  uzavření galerie z důvodu instalace nové výstavy

23. 10. 2018: otevření galerie

25. 10. 2018: uzavření galerie od 13 hod.

Proč galerie

Když jsme se v roce 2012 přestěhovali do naší nové budovy, nechtěli jsme se zavřít před okolím, a proto budova kromě kancelářských prostor nabízí i veřejně přístupná místa určená pro běžné návštěvníky. Ti zde najdou například kavárnu nebo galerii, ve které vystavujeme díla ze své umělecké sbírky nebo pořádáme tematické výstavy.   

Aktuální expozice

FRANTIŠEK KAVÁN, český rok v krajinách

VÝSTAVA KONČÍ JIŽ 30. 9. A NEBUDE PRODLOUŽENA.

Expozice představuje průřez tvorby Františka Kavána. Jedná se o jeho nejrozsáhlejší výstavu od roku 1941. V Galerii Kooperativy je k vidění 141 jeho děl.

Výstava českého roku v krajinách, představuje autorovi obrazy vybraných z veřejných i soukromých sbírek. Důraz je kladen na obrazy větších formátů, v nichž malíř výrazně postihl typiku různých českých krajů a končin v rozličných atmosférických situacích a proměnách. A které také výrazně působí na návštěvníka, který si uvědomí, jak je v Česku krásně.

Kaván jako jeden z nejvýraznějších absolventů slavné Mařákovy krajinářské školy definoval v návaznosti na krajinářský odkaz Adolfa Kosárka a Antonína Chittussiho pojetí realismu v naší krajinomalbě. Přehlídku Kavánovy krajinářské tvorby pojímá její kurátor a specialista na malířův umělecký odkaz, PhDr. Michael Zachař, jako procházku domácí krajinou od jara do zimy, kdy jednotlivá kvartální i dílčí zastavení bude doprovázet sám malíř na velkoformátových dokumentárních fotografiích. Umělec zanechal v korespondenci a vzpomínkách četná autentická svědectví o svých krajinářských štacích a úskalích plenérové tvorby. Jsou to většinou jazykově a literárně poutavé i překvapivé texty, dokládající podobně jako u spolužáka Antonína Slavíčka úžasnou osobní schopnost vnímání a výkladu světa v jeho jednotlivostech i celku.

Na přípravě expozice Kavánových obrazů se podílela Národní galerie v Praze a několik dalších institucí, zejména Krkonošské muzeum v Jilemnici, které vlastní nejrozsáhlejší kolekci autorových prací. Návštěvníci zde najdou známá plátna i obrazy po desetiletí nedostupné či ztracené, některé v nových i nečekaných souvislostech. 

Jak se do galerie dostanete

Galerii najdete ve třetím patře budovy Kooperativy v ulici Pobřežní 665/21 na Praze 8. Vystoupit lze na stanici Karlínské náměstí (tram č. 3 a 8), odkud je to do budovy 100 metrů. Do galerie se dostanete po schodech nebo výtahem ze vstupního foyer.

Vstup je zdarma a otevřeno je od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

O víkendech, před vstupem do galerie se, prosím, přihlaste na recepci v přízemí, kde dostanete "galerijní kartu" pro vstup.

Prohlídku si můžete ve všední den zpestřit šálkem dobré kávy a sladkostí v kavárně, která s galerií sousedí. Kavárna je otevřena v pondělí - čtvrtek od 8 - 17 hod a v pátek od 8 - 16 hod. 

Chystáme pro vás

Připravujeme pro vás výstavu k 100. výročí vzniku ČSR pod názvem STO OBRAZŮ 1918-2018 v termínu 23.10. 2018-29.3.2019.  Naší výstavou chceme připomenout, že republika je tvořena nejen politicky a ekonomicky, ale také uměním, které hraje důležitou roli na vytváření jejího obrazu, na odrazech krásy v každodenním životě. Máte se na co těšit.

Nahlédněte na vybraná díla naší galerie

Galerie Kooperativy