Vážení klienti, omlouváme se za možné výpadky webu v průběhu 19. 12. až 20. 12. z důvodu rozsáhlých úprav webových stránek.

x
Tisková zpráva

Kooperativa nejčastěji šetří podvody v úrazovém pojištění a pojištění vozidel

6.8.2018

V první polovině roku 2018 prověřovali vyšetřovatelé v Kooperativě 667 podezřelých pojistných událostí, což o téměř stovku méně, než ve stejném období roku 2017, kdy to bylo 755 případů. „Pojistný podvod se nám podařilo prokázat ve 426 případech. Celková uchráněná hodnota dosáhla částky 166 milionů Kč, což je naopak o cca 50 % více, než v roce 2017. Za loňské první pololetí byla uchráněná hodnota 108 milionů Kč,“ vypočítává Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě.

Poměrně vyrovnaný je poměr mezi odhalenými podvody v pojištění vozidel a úrazovém a životním pojištění. „U pojištění vozidel jsme za první pololetí 2018 prokázali 171 podvodů, v životním a úrazovém pojištění to bylo 200 podvodů“, představuje nejproblematičtější produkty z hlediska podvodů Vojtěch Stavný.

Z regionálního hlediska je nejhorší situace v Ústeckém kraji, kde Kooperativa prokázala 95 podvodů. Následuje Praha, kde se jednalo o 67 podvodů. K nejklidnějším regionům z hlediska pojistných podvodů patří Pardubický, Zlínský kraj a Vysočina.  

U pojištění vozidel jsou typické případy, kdy klienti zkusí nadhodnotit výši škody nebo nahlásí škodu jinak, než se doopravdy udála. Tak jakou v případě, kdy klient z havarijního pojištění nárokoval škodu u luxusního vozu. Během jízdy mělo dojít k poškození převodovky vozidla o neznámý předmět ležící na vozovce. Naši detektivové se podrobně případem zabývali a zjistili, že k poškození převodovky nedošlo najetím na předmět, který by ji poškodil. Převodovka vozidla byla již nefunkční před deklarovaným datem vzniku škody. Poškození, která měl předmět způsobit, klient uměle dotvořil pomocí domácího nářadí.