Tisková zpráva

Návštěvníky Open House přivítá opět i Centrála VIG ČR v Karlíně

11.5.2017

Festival Open House Praha v rámci svého třetího ročníku, který se bude konat o víkendu 13.–14. května 2017, pozve veřejnost na prohlídku 43 budov. Lidé budou mít jedinečnou příležitost nahlédnout do budov, jejichž fasády důvěrně znají, ale dovnitř se jen tak nedostanou. Festival nabídne historické paláce, honosné vily, moderní kancelářské komplexy, nádraží, ale i technické a industriální stavby. „Letos otevřeme 11 nových budov a prostorů. V rámci programu chceme upozornit i na místa, která nejsou tvořena jen budovami, ale jsou důležitou součástí městského prostoru. Například téměř zapomenutý evangelický hřbitov ve Strašnicích, jenž ustál několik pokusů o likvidaci a je kulturní památkou,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Jednou z tradičních budov, které se v tyto dny otevírají návštěvníkům, je i Centrála VIG ČR v Pobřežní ulici, ve které sídlí pojišťovna Kooperativa. „Návštěvníci si budou moci s průvodci projít 8. patro, podívají se do pracovny generálního ředitele, na terasu nebo do zasedací místnosti představenstva, které dominuje exkluzivní stropní osvětlení. Volně přístupné pak budou po celou dobu festivalu prostory recepce, kavárny a galerie ve druhém patře budovy,“ zve návštěvníky Pavel Kuropata, manažer budovy.

Budova Kooperativy bude pro návštěvníky otevřena od 10 do 18 hodin, prohlídky technologického zázemí budou probíhat od 9 do 16 hodin. Informace o otevírací době, doprovodném programu a další podrobnosti je možné dohledat na webových stránkách www.openhousepraha.cz, v mobilní aplikaci, která je ke stažení zdarma pro AndroidiOS, anebo v tištěném katalogu, který je k dispozici ve festivalovém infocentru (v zadním traktu komplexu prázdných budov v Hybernské 4, Praha 1, otevírací doba po–pá: 10.00–18.00 hodin, so–ne 9.00–19.00 hodin). Festival lze sledovat i na Facebooku, Instagramu a Twitteru

O festivalu

Poprvé se ve světě konal festival v roce 1992 v Londýně. U jeho zrodu stála Victoria Thornton, která již od malička byla velmi ovlivněna architekturou, neboť se narodila do rodiny architektů. Koncept festivalu v sobě nese snahu o posílení vztahu laické veřejnosti k místu a městu. Postupně se myšlenka otevírání hranice mezi budovami a kolemjdoucími rozšířila do dalších zemí. V roce 2015 se Open House konal také poprvé v metropoli České republiky, kdy přivítal 35 tisíc návštěv. Loni se pak toto číslo vyšplhalo na 48 tisíc.