Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Kooperativa
|Rady a tipy

Nový dům z 3D tiskárny za den

Stroj velikosti traktoru popojíždí sem tam, vrčí, skřípe a chrlí směs betonu, ocelových pilin a dalších materiálů. Jako podivný plechový pták lepí zaoblené hnízdo. Jsou to tři roky, co v Číně takhle vznikl první dům, který 3D tiskárna vytiskla v jednom kuse. Vila má 400 m2 a tiskla se 45 dnů. Dnes už je všechno mnohem rychlejší.

3d-tiskarna-blogpost

Text: Martin Groman

Foto: Profimedia Technikou

3D tisku se dávno vyrábí součástky pro kdeco, od elektroniky po medicínu. Už od přelomu tisíciletí se třeba lidem transplantují takto vyrobené umělé močové měchýře. V roce 2013 čínská společnost WinSun postavila první dům smontovaný z 3D vytištěných panelů. A stavění touto metodou bylo na světě. V Evropě pak první 3D dům vyrostl jen o pár měsíců později v Amsterodamu. Ateliér DUS navrhl domek ve stylu známých cihlových baráčků z břehů místních kanálů.

Domy se dneska už tisknou leckde. Firma WinSun ze Šanghaje má na kontě třeba set deseti domků, které zvládla nasekat za pouhý den. V Evropě před pár lety vytiskli dům známý pod zkratkou BOD. Jeho netradiční tvar plný oblin si architekti vybrali, aby právě předvedli, co všechno 3D tisk dokáže. Tisklo se ve vrstvách o tloušťce 2 a šířce 6 centimetrů rychlostí 2,5 metru za minutu.

V Miláně se na Design weeku vloni představil i rodinný domek kompletně vytištěný technologií 3D. Foto: Profimedia

Na světě už je i první kancelářská budova vytištěná 3D technologií, a to včetně nábytku. Samozřejmě, kde jinde než v Dubaji. Budovu vytiskli vrstvu po vrstvě za pomoci tiskárny vysoké přes šest metrů. Jako materiál Dubajci použili železobeton, sádru vyztuženou skelnými vlákny a plast.

Vytiskni si svého Gaudího

Ono se tomu sice říká 3D tisk, ale samozřejmě s klasickými 3D tiskárnami má tahle technologie dost málo společného. Asi jen to, že výsledek vzniká automatizovaným nanášením určitého materiálu v tenkých vrstvách. U staveb ale samozřejmě nejde o papír nebo plast, nýbrž o přesně namíchanou cementovou směs, jejíž součástí bývají skelná vlákna, recyklovaná stavební suť nebo ocel.

„Zajímavou zkušenost udělala se svým 3D domem rodina z Nantes – jeho vytisknutí trvalo 54 hodin. Přidávání oken, dveří, střechy a spotřebičů pak čtyři měsíce. Francouzští řemeslníci by se měli mít před tiskárnami asi na pozoru.“

S 3D tiskem jako takovým má tohle stavění společné hlavně to, že tiskárny i tady dokážou vytisknout trojrozměrné objekty z digitálního návrhu. Podle studií by nová technika mohla zrychlit dobu výstavby o 50 až 70 procent a náklady na práci o 50 až 80 procent. Navíc se tady dost šetří materiál, obvykle beton. Nic nepřijde nazmar.

Pro architekty je tento typ stavění zajímavý tím, že si díky němu můžou pustit fantazii hodně daleko na špacír, protože výsledné tvary nejsou omezené možnostmi stavebního materiálu. Tiskárna vytvaruje, co si vysníte. Netradiční organické tvary? Jak je libo. Něco ve stylu Gaudího? Barvy jako u Hundertwassera? Račte.

3D tištěné přístřešky ve tvaru mušle můžou stát kdekoli a vždycky vypadají super – na pláži, v horách nebo v centru města. Foto: Profimedia

Tiskem proti spaní pod mostem

Je to ale do budoucna jen experiment, nějaká alternativa, která je možná bio, eko a ratio, ale masově se nechytne, nebo je 3D tisk domů opravdu udržitelná stavební metoda, která může být rozšířena? Zatím se zdá, že 3D stavění bude fungovat hlavně ve třech segmentech.

Jednak jako stavby pro chudé. Americká neziskovka New Story, se sídlem v San Franciscu, vybudovala už přes 850 domů po světě. V Salvadoru třeba postavila celé čtvrti takových domků. Obydlí o dispozici 2+1 přijde v přepočtu na 80 000 korun a staví se jeden den.

Vrstevnicová struktura působí sama o sobě tak designově, že není ani zapotřebí nic maskovat omítkou. Foto: Profimedia

Bota nebo ulita?

Další využití má 3D tisk domů v designu. Chcete dům podobný botě, bábovce nebo klidně medúze? „Kdybyste chtěli, mohli byste vytisknout dům ve tvaru šnečí ulity,“ řekl Jason Ballard, spoluzakladatel společnosti Icon. „Je to stejně jednoduché jako tisk čtverce. “

Firma WATG přišla s tištěným domem Curve Appeal, který je tak „kudrnatý“ a zaoblený, že se podobá tornádu. V Eindhovenu se do tohoto projektu zapojila tamní technická univerzita, architektonické studio Houben & Van Mierlo Architecten, stavební firma Van Wijnen a místní radnice. Společně vybudovali sadu domků, které vypadají jako o dost elegantnější varianta Stonehenge. Budoucí obyvatelé si navíc před tiskem mohou své domy doladit. „Nám se samozřejmě líbí kreativita, kterou nám 3D tisk umožňuje, ale chceme dát prostor i majitelům, aby si řekli, co v domě jak chtějí. Pak se to podle jejich přání vytiskne,“ řekl manažer projektu Rudy Van Gurp.

Tiskárnou na Mars

Zatím posledním výrazným sektorem trhu, kde se 3D tisk staveb jeví jako prima nápad, je možná futuristicky znějící osídlení kosmu. Je to sice hudba budoucnosti, ale Evropská kosmická agentura se už zabývá možnostmi 3D tisku na měsíční bázi a NASA řeší totéž pro budoucí osídlení Marsu. V roce 2014 zahájila soutěž za 3,2 milionu dolarů, která hledala zajímavé návrhy. Tištěné domy pro Mars zatím řeší taková úskalí jako složitý místní terén, vhodnost materiálu nebo jinou gravitaci.

„Snažíme se jít ještě dál, až k domům, které si sami navrhnete a vytisknete.“ architekt Rudy Van Gurp

K celému řešení hodně zajímavě přistoupil jeden z finalistů – firma AI Space Factory. Ta hledí mimo jiné na psychiku vědců, kteří by měli takové domy na rudé planetě obývat. Naživu je tam totiž budou udržovat stroje, ve volném prostředí by nemohli přežít. Lidé budou muset být trvale uzavřeni v obytných komplexech, a tak bude nutné, aby nešlo jen čistě o technicistní řešení, ale aby toto obydlí nabízelo taky něco „lidského“. Aby se zkrátka na Marsu dalo jednou žít, a ne jen přežít.

Umíte si představit, jak by si s tiskem 3D domů vyhrál takový Hundertwasser (na fotce) nebo Gaudí? Foto: Profimedia

Čtyřpodlažní domy vybavené spoustou světlíků mají dost prostoru a ve výsledku působí vzdušně. Obyvatelé tu budou mít obytné prostory, vědecké laboratoře, místo na spaní, stejně jako posilovnu a rekreační místnost. Na Marsu nebudeme sice bydlet zítra, ale naši potomci jednou asi ano. Takže i když to zatím zní marťansky, možná je čeká budoucnost v útulném, rudě osvětleném bytě vytištěném roboty.

Budou mít tištěné domy i výhodnější pojištění? To se uvidí, ale vytisknout vám novou pojistku na vaše současné bydlení zvládneme už dneska.