Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Bezpečnost na paddleboardu. Užijte si vodu, ovšem bezpečně a s rozvahou!

  • 5 minut čtení
Paddleboarding je v Česku známý už přes deset let a získává si stále větší popularitu, ať už pro rekreační pádlování po klidných hladinách rybníků a jezer, jízdu po řece, nebo dokonce pro cvičení jógy na vodě. Jízda na prkně je skvělý způsob jak se dostat do přírody a užít si zdravý pohyb. Stejně jako u každé vodní aktivity je ale klíčová bezpečnost. Ignorování základních bezpečnostních pravidel může vést k nepříjemným až nebezpečným situacím.

Správné vybavení je základ

Naprostou nutností při všech vodních sportech, paddleboarding nevyjímaje, je záchranná vesta. Ať už jste sebezkušenější plavec, nikdy byste neměli vyrazit na vodu bez řádně padnoucí záchranné vesty, jejíž výtlak odpovídá vaší hmotnosti. V případě pádu do vody, únavy nebo jakýchkoliv nepředvídaných okolností vám vesta zajistí pomoc při udržení se na hladině. Pamatujte, že leash (pojistné lanko) v žádném případě nenahrazuje záchrannou vestu. Leash vás sice udrží u prkna, ale v případě pádu do vody – zvláště ve studené vodě nebo v tekoucí vodě s překážkami - vás vesta ochrání před utonutím, ale leash nic takového nedokáže.

Bonusem záchranných vest je jejich schopnost tepelné izolace, takže při (a po) pádu do studené vody nebo třeba při nenadálém příchodu chladného počasí tak rychle neprochladnete.

 

1. Helma je doporučena zejména na tekoucí vodě nebo v místech s překážkami v proudu. Pokud se chystáte pádlovat na řece, v místech s kameny, kořeny, chcete sjíždět jezy nebo pokud jezdíte s dětmi, helma vám poskytne důležitou ochranu hlavy před nárazem. U paddleboardu je navíc dobré pamatovat na to, že při pádlování stojíme a pád do vody tedy bývá z výrazně větší výšky, než když se cvaknete třeba na kánoi. Určitě vybírejte helmu určenou pro vodní sporty, která dobře sedí a zároveň má všechny certifikace.

2. Vhodná obuv chrání vaše nohy. Na paddleboardu je dobré mít obuv, která vás ochrání před ostrými předměty na dně, před kameny nebo před uklouznutím na mokrém prkně či na blátě. Ideální je, aby obuv byla pevná a chránila prsty, nárty i kotníky. Podrážka je u paddleboardistů předmětem častých debat, protože v botách s bytelnou podrážkou ztrácíte cit v kontaktu s prknem a s příliš tenkou podrážkou zase nemáte dostatečnou ochranu chodidel. Vyhovující boty se však najít dají a je jich na trhu celá řada. Kdybyste si nevěděli rady, poptejte se u zkušených „SUPařů“, kteří určitě rádi poradí a předají své zkušenosti. Obuv rovněž nesmí z nohy padat. Potřebujeme tedy boty se šněrováním či (suchým) zipem. Žabky, kroksáče, sandály a další podobné typy obuvi si nechejte na sucho.

Do studené vody nebo za chladného počasí je dobré doplnit boty neoprenovými ponožkami, které dokážou zajistit tepelný komfort, i když se namočí.

3. Leash – neoddělitelný společník, ale správně umístěný!

Leash neboli pojistné lanko je zásadní pro vaši bezpečnost. Leash vás spojuje s paddleboardem, což je klíčové, abyste prkno neztratili v případě pádu. Na tekoucí vodě asi nikoho nepřekvapí, že by mu mohlo prkno po proudu rychle uplavat, ale důležité využití má leash také na otevřené vodě, zejména při větru. Zkuste si někdy položit paddleboard na hladinu – možná budete překvapení, jak rychle se dokáže po hladině pohybovat i při mírném větru.

U leashe je ovšem velmi důležité správné umístění!

Mnoho začátečníků si leash připne na kotník, což je běžné u klasického surfování na vlnách. Na paddleboardu je ale situace jiná. Leash byste měli mít umístěnou tak, abyste na ni snadno dosáhli a mohli ji v případě potřeby rychle odepnout. V případě, že se leash zachytí o překážku (například větev pod vodou), musíte být schopni ji okamžitě uvolnit. Leash na kotníku by vám v takové situaci mohla způsobit uvěznění pod vodou. Dobrým řešením je připevnit si leash na pas a úplně ideální je připevnit ji k plovací vestě. Ovšem za předpokladu, že na něj máte takzvaný harness popruh, který v případě potřeby jedním pohybem ruky uvolníte! Leash připevněná k pevným součástem vesty může být stejnou pastí jako leash připevněná ke kotníku.

Pozor na počasí a proudy

Základní bezpečností výbavu jsme probrali, ale při paddleboardingu je potřeba pamatovat také na vnější podmínky. Dvěma největšími nepřáteli paddleboardisty jsou silný vítr a silné proudy (na tekoucí vodě). Před každou výpravou si vždy zkontrolujte předpověď počasí.

  • Vítr: I mírný vítr dokáže velmi ztížit pádlování a unášet vás pryč od břehu. Silný vítr vás může doslova sfouknout z prkna a odnést vás daleko od výchozího bodu. V silném větru se na vodu vůbec nevydávejte. Pokud se na vodě zvedne vítr, zkuste se co nejrychleji dostat ke břehu a pádlovat v pokleku nebo v sedě, abyste snížili odpor větru a měli lepší stabilitu.
  • Proudy: Na řekách, v ústí řek do jezer a na moři mohou být silné proudy, které vás mohou rychle unášet. Vždy si dopředu zjistěte informace o místech, kde chcete pádlovat, a pokud si nejste jisti, raději se zeptejte místních nebo zkušenějších paddleboardistů.

Další tipy pro bezpečnou jízdu

  • Nikdy nejezděte sami. Vždy je lepší mít s sebou parťáka, který vám může pomoci v případě potíží.
  • Seznamte se s místem. Předtím než vyjedete, zjistěte si informace o dané lokalitě – hloubka vody, překážky, místní předpisy.
  • Pokud spadnete, snažte se vylézt zpět na prkno v jeho středu, abyste udrželi stabilitu. Pokud to není možné, chyťte se prkna a plavte ke břehu.
  • Informujte někoho o své trase. Dejte mu vědět, kam jdete a kdy se plánujete vrátit.
  • Noste s sebou telefon v suchém vaku. V případě nouze můžete zavolat o pomoc.
  • Nezapomínejte na dostatek tekutin, obzvláště v horkém počasí.
  • Používejte opalovací krém a noste klobouk a sluneční brýle nebo oblečení s vysokým UPF faktorem.
  • Pádlování na SUPu je fantastický zážitek, který vám umožní prozkoumat vodní plochy z nové perspektivy. Pamatujte, že bezpečnost je vždy na prvním místě. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel si zajistíte, aby byly vaše chvíle na vodě plné zábavy a bez starostí.
  • Takže, užijte si vodu, ale s rozumem!
0
hlasů
Líbil se vám článek? Dejte plus.
Napište nám,
co můžeme zlepšit