Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Potřebujete zlepšit vytrvalost, sílu i rychlost? S badmintonem se to povede

  • 1 minuta čtení
03_Badminton_uvodka
Tenis možná vypadá jako rychlý sport. Kam se ale hrabe na badminton! Jeho opeřený míček (nesprávně označovaný „košíček“) se může pohybovat rychleji než formule 1. Nemusíte se však bát: při střetu s ním budete mít maximálně modřinu. Badminton vám vylepší kondičku tak všestranně a bezpečně jako málokterá jiná aktivita.

Badminton nemusí být jenom plážové plácání, i když i to je pro tělo docela fajn. Tento sport je součástí tréninku vojáků některých armád světa. A není divu. Má spoustu reálných výhod:  

  • Zlepšuje fyzickou kondici a vytrvalost
    Badminton je aerobní cvičení, které zvyšuje srdeční a plicní výkonnost, zlepšuje celkovou fyzickou kondici a vytrvalost. Po několika pravidelných trénincích zjistíte, že výšlap do 5. patra už není nic děsivého. 
  • Spaluje tuky, posiluje nohy, likviduje celulitidu
    Při badmintonu zapojujete celé tělo – musíte dělat odpaly, úklony, záklony, výpady… A nejvíc se při rychlých startech a běhání po hřišti zapojují stehenní a hýžďové svaly. Vzhledem ke své velikosti spotřebují hodně energie a přitom se rovnoměrně posilují. Že při tom dochází k odbourávání celulitidy, je už jenom třešnička na dortu. Hodinou badmintonu můžete spálit 500–1 000 kcal za hodinu. 
  • Zlepšuje koordinaci a flexibilitu 
    Díky neustálému pohybu a potřebě přesně mířit badminton bouřlivě rozvíjí motorické dovednosti i koordinaci rukou a očí. Navíc trénuje flexibilitu. 
  • Zvyšuje rychlost reakcí a rozhodovacích schopností 
    Rychlost hry vyžaduje rychlé reakce a okamžité rozhodování. To má pozitivní vliv i mimo hřiště. 
  • Redukuje stres a zlepšuje duševní zdraví  
    Badminton je rychlý a zábavný, což pomáhá snižovat stres a úzkost. Viditelné zlepšování se navíc pozitivně odráží ve zvýšení duševní pohody.

Hodinou badmintonu spálíte až 1000 kcal

Zajímavost

Malajský badmintonista Tan Boon Heong odpálil míček v laboratorních podmínkách rychlostí 493 km/h (vůz F1 🏎️ jel maximálně 416 km/h). Na mezinárodním turnaji byl zatím nejrychlejší měřený badmintonový odpal „pouhých“ 414 km/h.

Raketové sporty Rychlost míčku
Badminton 414 km/h
Squash 286 km/h
Tenis 249,9 km/h
Stolní tenis 112,5 km/h

Na co si dát pozor

Stejně jako každý jiný sport může i badminton způsobit zranění. Už zmíněné rychlosti míčku se však moc bát nemusíte. I když i k poraněním oka výjimečně dochází. Co si hlídat především?  

🦵 Kotníky a kolena

Vzhledem k rychlým změnám směrů a různým výpadům dochází nejčastěji k vyvrtnutí kotníku či podvrtnutí kolene. Někdy se poraní také Achillova šlacha.

  • Jak tomu předejít?   
    Nezapomeňte se před hrou pořádně rozcvičit a protáhnout se. Jestliže jste v minulosti už problém s klouby měli, určitě zvažte použití vhodného druhu ortézy. Pro hru rozhodně zvolte vhodnou obuv – protiskluzové sálové boty.  

💪 Tenisový loket

Při častém hraní badmintonu si můžete vyvinout tenisový loket. 

  • Jak mu předejít?  
    Jako prevence se doporučuje protažení svalů před sportem i po něm a dostatečná relaxace. Při projevech prvních příznaků vynechte trénink a navštivte ortopeda. 

💦 Dehydratace

Při náročnější hře dochází k intenzivnímu pocení. To může způsobit dehydrataci a nedostatek minerálů. 

  • Co s tím?  
    Nezapomeňte dostatečně pít, ideálně čistou minerální vodu.

Stručná pravidla badmintonu

Ovládněte dvouhru nebo čtyřhru.

Jak hrát

Kolik badminton stojí a jaké vybrat vybavení?

Badminton patří k cenově přijatelným sportům. Ceny slušných badmintonových raket pro začátečníky se pohybují od 500 Kč, za ty lepší dáte kolem 1 000 až 2 000 Kč a rakety pro profesionály se pohybují v cenách přes 3 000 Kč. Každá raketa je specifická a hráč si vybírá individuálně podle techniky hraní (např. defenzivní či ofenzivní hra).  

Určitě si nekupujte extrémně levné rakety (kolem 150 Kč). Bývají těžké a mají špatný výplet. Hra s nimi se stává spíše utrpením.  

Sadu tří míčků koupíte už od 200 Kč. Můžete vybrat buď míčky péřové, nebo plastové. Péřové jsou spíše pro rychlejší a profesionálnější hru, plastové déle vydrží. Jsou i různé rychlosti míčků, ty se vybírají podle teploty vzduchu. Nejčastěji vám bude stačit střední rychlost (označení 77 u péřových, nebo modrý pruh u plastových). 

Míčky na badminton rozdělujeme podle rychlosti do 3 skupin:

Rychlost 78 / červený pruh – rychlé míčky do teplot vzduchu 0–13 °C 

Rychlost 77 / modrý pruh středně rychlé míčky do teplot 12–23 °C 

Rychlost 76 / zelený pruh – pomalé míčky do teplot 22–33 °C 

10 ZLATÝCH PRAVIDEL, aneb jak hrát správně badminton

badminton-nahled

Pro zobrazení obsahu je nutné povolit cookies sociálních sítí.

Kde si můžete zahrát

Ve větších městech najdete arény přímo určené pro badminton. V menších městech obvykle sportovní centra nabízejí konkrétní časy vyhrazené pro tento sport.

Pronájem kurtu na 1 hodinu stojí obvykle od 200 do 400 Kč.

Badminton můžete hrát i venku, ale směr a rychlost míčku velmi ovlivňuje vítr. Pro venkovní hru lze použít speciální míčky na air badminton. Jsou rychlejší a méně ovlivnitelné větrem.