Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět

Reprezentant v běhu na lyžích Michal Novák radí, jak mazat běžky na mokrý sníh

  • 1 minuta čtení
Novak_Uvodka_2
Letošní sezona nám běžkařům moc nepřeje. Jestli se u nás ještě někde, alespoň v nejvyšších polohách, dá vyrazit do stopy, musíme počítat s mokrým a rychle měknoucím sněhem. Oslovili jsme proto člena českého reprezentačního týmu Michala Nováka, aby nám poradil, jak si na takové podmínky připravit běžky.

Zlatá střední cesta

Než se pustíme do mazání stoupacích vosků na klasický styl, měli bychom si rozmyslet, kolik času chceme nebo můžeme přípravě lyží věnovat. Jestli nám nejde vyloženě o sportovní výkon, doporučuji zlatou střední cestu. Teplejší počasí a mokrý sníh vybízejí k použití tekutých vosků, tzv. klistrů, nejjednodušší je zvolit pouze jeden vosk s označením universal, multigrade atp. Jde o univerzální vosk, který při dostatečné vrstvě vydrží na skluznici lyže i polovinu dne.

Něco pro fajnšmekry

Složitější, ale většinou účinnější je aplikovat tenkou vrstvu základového vosku (podle výrobce bývá označen modrou, nebo zelenou barvou). Po jejím vychladnutí se položí druhá vrstva vosku podle podmínek v daný den. Když je opravdu teplo a sníh je velmi mokrý, vybereme vosk červené barvy. V případě, že vyrážíme ráno, kdy je sníh ještě zmrzlý, sáhneme po fialovém vosku, který v kombinaci se základovým voskem vydrží na lyžích déle.

Jde to i bez vosku

Pro ty, kterým nevadí trochu pomalejší skluz, se nabízí využít lyží typu skin. Ty se nemusí mazat, protože mají v místě stoupací zóny speciální kobereček, který zajistí odraz. Další možností, jak se vyhnout mazání běžek, je místo klasiky zvolit bruslení. Tento styl však klade větší nároky na fyzickou kondici a není to tak přirozený pohyb jako klasika.

Anketa

Byli jste letos na běžkách?

Na co si dát pozor

  • Doporučuju namazat obličej opalovacím krémem, protože se sluneční paprsky odrážejí i od sněhu a opalovačka je tak dvojnásob silná.
  • Na mokrém sněhu se hůře pluží než na prašanu a vytvářejí se na něm bariéry, proto bychom měli být při sjezdu v takových podmínkách maximálně opatrní.
  • Když je po ránu sníh příliš ledovatý, vyplatí se vyrazit o něco později. Nemělo by to ale být příliš pozdě, aby nebyl naopak moc měkký.

Nedám dopustit na ranní lyžování na tvrdém povrchu sněhu, tzv. krustě. Přináší mi obrovskou míru svobody, kdy můžu vystoupit z upravených tras a projíždět se po pláních, lesích a vůbec po místech, která jsou jinak těžko přístupná.

Michalův tip pro zdatnější běžkaře

Kam vyrazit, když v Česku není sníh

🏔️ Velký Javor

Když nemáte dostatek času vyrazit do Alp, je německý Velký Javor na Šumavě asi nejlepší alternativou. Trasy se nacházejí v relativně vyšší nadmořské výšce a celá oblast má své specifické chladnější mikroklima, díky čemuž zde bývá sněhu dostatek.

🏔️ Seefeld a okolí

Poněkud dražší středisko v Rakousku, zato však s denně upravovanými trasami různých náročností. Skvělá lokalita pro trénink i pohodové výlety.

🏔️ Livigno

Dostatek sněhu, vysoká nadmořská výška a sluníčko. Denně upravované trasy vedoucí údolím. Jsou nenáročné, po nějaké době však mohou omrzet.

🏔️ Oberwiesenthal

Lyžařská aréna kousek za hranicemi je velmi spolehlivým místem i v době oblevy.

🏔️ Tauplitz

Specifické rakouské středisko s možností lyžování na náhorní plošině. Z Česka dobře dostupné.