Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Jak správně vybrat chránič páteře pro zimní sporty

  • 1 minuta čtení
01_Chranic_pater_uvodka
Zimní sportování na svahu je především zábava. Mysleme však i na to, že můžeme spadnout, a chraňme své zdraví. Ke kvalitním botám, dobře seřízenému vázání a nezbytné helmě můžeme přidat ještě jednu věc, která minimalizuje nejhorší následky úrazu. Řeč je o chrániči páteře, takzvaném páteřáku.

Při lyžování může dojít k různým úrazům, přičemž zranění páteře patří k těm nejhorším. „Často se tak děje vlivem vysoké rychlosti, kdy lyžař nebo snowboarďák narazí do stromu, sloupu nebo spadne z výšky při skocích,“ říká Jan Janeček, lektor programu České asociace paraplegiků BanalFatal!. Tento projekt vznikl v roce 2014 a pořádá na školách a různých táborech semináře zaměřené na prevenci rizikového chování vedoucího k úrazům páteře a míchy. „Následky zranění mohou být různé. Od méně vážných zlomenin obratlů, které přesto většinou vyžadují delší dobu léčení, po velmi vážné, kdy může dojít i k poškození míchy s doživotními následky,“ dodává Jan.

Páteřák pohltí část narázu

Jezdit s nasazeným chráničem páteře zvýší naši bezpečnosti a vlastně si ho na svahu ani neuvědomíme. Bývá schovaný pod lyžařskou bundou a obléká se nejčastěji jako vesta. Jeho cena se pohybuje od pěti set korun do několika tisíc, ten kvalitní pořídíte už okolo 1 500 korun. Existují samozřejmě dětské, dámské i pánské varianty. Měkké chrániče poskytují pohodlnost a flexibilitu, zatímco tvrdé chrániče nabízejí větší odolnost vůči nárazům. Při výběru je především důležité zvolit správnou velikost a tvar. Chráněný úsek páteře by měl být plně pokryt a chránič by měl pevně sedět na těle bez omezení pohybu. „Páteřák velice dobře ochrání při nárazu nebo pádu na záda. Absorbuje část nárazu a zbytek rozprostře do větší plochy. Když však spadneme z výšky na kostrč, ani páteřák nepomůže,“ říká lektor Jan Janeček.

Jak poznat kvalitu

Správný chránič páteře je navržen tak, aby rozptyloval energii vzniklou při nárazu. To znamená, že při dopadu se chránič stane pružným a absorbuje energii, čímž minimalizuje přímý tlak na páteř. Většina výrobců má tabulky velikostí, kde se udává, pro jak vysokého člověka je určen. Nejlepší samozřejmě je si jej vyzkoušet, aby seděl správně. „Délka páteřáku by měla být od posledních krčních obratlů (vršek by neměl přesahovat úroveň ramen) až po místo asi pět až deset centimetrů nad kostrčí. Samozřejmě dražší zboží by mělo být pohodlnější, lehčí a celkově kvalitnější. Ale nemusí to být pravidlem,“ vysvětluje Jan Janeček z projektu BanalFatal!. Kvalitní chrániče páteře jsou vyrobeny z odolných materiálů, jako je tvrzený plast, paměťová pěna nebo elastický materiál.

Malé hory jsou také hory

Při dlouhém dni na svahu hraje klíčovou roli pohodlí. Proto bychom si při jeho pořizování také měli zkontrolovat, jestli chránič páteře nabízí dostatečnou ventilaci, aby se zabránilo přehřívání. Měl by být také navržen tak, aby se pohodlně přizpůsoboval tvaru páteře. Při výběru chrániče páteře se ujistíme, že má certifikaci bezpečnosti jako CE nebo ASTM. Některé chrániče páteře jsou navrženy jako samostatné doplňky, zatímco jiné jsou součástí integrovaných bund nebo overalů. Zvolíme tedy způsob nošení podle svých preferencí a pohodlí. „Když se bavíme o úrazech na školách, tak zjišťujeme, že většina dětí ví, k čemu chránič páteře slouží nebo jak vypadá, ale bohužel jen hrstka ho pravidelně používá. Některé děti páteřák používají jen v Alpách, protože naše hory jsou přece malé,“ kroutí hlavou Jan Janeček.

Hezky vysvětlené druhy páteřáků najdete v tomto videu z youtubového kanálu VirusSport:

['id']

Pro zobrazení obsahu je nutné povolit cookies sociálních sítí.