24.4.2018 - 30.6.2018

František Kaván

František Kaván František Kaván František Kaván František Kaván

Nejrozsáhlejší výstava od roku 1941. V galerii Kooperativy bylo k vidění 141 jeho děl. Výstava českého roku v krajinách představila autorovy obrazy vybrané z veřejných i soukromých sbírek. Důraz byl kladen na obrazy větších formátů, v nichž malíř výrazně postihl typiku různých českých krajů a končin v rozličných atmosférických situacích a proměnách.

František Kaván, jako jeden z nejvýraznějších absolventů slavné Mařákovy krajinářské školy, definoval v návaznosti na krajinářský odkaz Adolfa Kosárka a Antonína Chittussiho pojetí realismu v naší krajinomalbě. Přehlídku Kavánovy krajinářské tvorby pojal její kurátor a specialista na malířův umělecký odkaz, PhDr. Michael Zachař, jako procházku domácí krajinou od jara do zimy, kdy jednotlivá kvartální i dílčí zastavení doprovázel sám malíř na velkoformátových dokumentárních fotografiích. Umělec zanechal v korespondenci a vzpomínkách četná autentická svědectví o svých krajinářských štacích a úskalích plenérové tvorby. Jsou to většinou jazykově a literárně poutavé i překvapivé texty, dokládající podobně jako u spolužáka Antonína Slavíčka úžasnou osobní schopnost vnímání a výkladu světa v jeho jednotlivostech i celku.

Na přípravě expozice Kavánových obrazů se podílela Národní galerie v Praze a několik dalších institucí, zejména Krkonošské muzeum v Jilemnici, které vlastní nejrozsáhlejší kolekci autorových prací.

Plakát k výstavě

Publikace k výstavě

Sdílet výstavu