Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Kooperativa

Bipolární afektivní porucha a schizofrenie

Co o těchto nemocích možná nevíte

Bipolární afektivní porucha

Jedná se o závažné chronické onemocnění s typickým střídáním manických a depresivních epizod. Mezi jednotlivými epizodami (atakami) může být různě dlouhá doba bez příznaků (remise).

NEJČASTĚJI PROPUKÁ V MLADŠÍ DOSPĚLOSTI

Může se rozvinout kdykoli, nejčastěji se ale začíná objevovat mezi 15. a 30. rokem života. Celosvětově se s ní léčí cca 1 % populace.

ZÁVAŽNÉ ONEMOCNĚNÍ

Stav některých pacientů vyžaduje hospitalizaci, vhodné je také využít služeb Centra duševního zdraví. Riziko sebevraždy je 20× vyšší než u běžné populace.

ZOTAVENÍ JE MOŽNÉ

S pomocí léků a psychosociální rehabilitace lze i s bipolární poruchou žít kvalitní život. Využívá se nácvik aktivního řešení problémů i psychoterapie zaměřená na rodinu.

Projevy bipolární afektivní poruchy 

  • Maniodepresivní psychóza: Tak se jí říkalo v minulosti, a to i proto, že se při ní mohou objevit i halucinace a bludy. Patří mezi afektivní poruchy (poruchy nálad).
  • Depresivní epizoda: Projevuje se sklíčenou, smutnou náladou, únavou, ztrátou energie a životního smyslu. Vyskytují se poruchy spánku a změny chuti k jídlu. Mohou se objevit myšlenkyna sebevraždu.
  • Manická epizoda: Typická je euforická nálada, zvýšená energie, snížená potřeba spánku a roztržitost. Časté je také zvýšené sebevědomí, zrychlená řeč, impulzivní jednání a riskování.

Lidé nejčastěji vyhledají pomoc ve fázi deprese, kdy se subjektivně cítí špatně
a mají potíže s návykovými látkami nebo se spánkem. V mánii přistupují
k léčbě často pod nátlakem nejbližšího okolí, protože sami mají pocit,
že pomoc nepotřebují.

 

Schizofrenie

Mezi hlavní příznaky nemoci patří halucinace a bludy, ale také snížení emoční aktivity, motivace, socializace a oslabení vůle, pohybu, řeči.

MŮŽE POSTIHNOUT KOHOKOLIV

Postihuje lidi bez ohledu na věk, pohlaví, rasu, kulturu či společenskou vrstvu. Postihuje cca 1 % populace.

1 500 000

Tolik lidí na světě je s touto nemocí každý rok diagnostikováno.

JE LÉČITELNÁ

Léky pomáhají zmírnit příznaky. Edukace, psychoterapie a psychosociální rehabilitace pomáhají předcházet relapsu a pozitivně ovlivňují léčbu a zotavení.

Více o tomto onemocnění

  • Nejčastěji propuká v mladší dospělosti: Onemocnění nejčastěji propuká u mužů mezi 15 a 25 lety, u žen mezi 25 a 35 lety. K diagnóze ale může dojít v dřívějším i pozdějším věku.
  • Je to epizodické onemocnění: Objevuje se v psychotických krizích a posléze v opakováních nemoci (relapsech). Po překonání akutní epizody se pacienti mohou vracet do běžného života.
  • 50 000 pacientů ročně: V ČR se v ambulantních zařízeních se schizofrenií každoročně léčí zhruba 50 000 pacientů.

U lidí trpících schizofrenií je dvoj- až trojnásobně větší riziko předčasného úmrtí než u běžné populace, a to z důvodu kardiovaskulárních, metabolických, infekčních onemocnění a sebevražd.

Poděkování

Obsah na webu vznikl ve spolupráci s Nevypusť duši