Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět

Agrese, zbytnělé ego i pomalé reakce. Co s lidmi za volantem dělají drogy?

  • 1 minuta čtení
Co s lidmi za volantem dělají drogy_UVODKA
Řízení auta od nás vyžaduje plnou pozornost, schopnost předvídat a správně vyhodnocovat situaci na silnici a rychle na ni reagovat. Jak se tyto dovednosti mění, když do hry vstoupí látky měnící vědomí? Spolu s odborníky jsme se tentokrát podívali, jak naše vnímání a reakce za volantem ovlivňují drogy, mezi něž jsme zařadili i léky na předpis nebo legálně dostupné omamné látky jako kratom nebo HHC.

Podle dat ministerstva dopravy v roce 2020 z celkových 94 794 nehod vyšetřovaných Policií ČR asistovaly alkohol nebo drogy u 4 747 z nich. Zemřelo při nich 62 osob z celkových 460. Ve stejném roce provedla policie u řidičů více než pět tisíc namátkových testů, z nichž vyšla pozitivní zhruba 3 %. Jízda pod vlivem bývá zvlášť nebezpečný koktejl u mladých řidičů do 25 let. Podle dat projektu Vize 0 přitom 15 % z nich přiznalo, že už s řízením pod vlivem mají zkušenost. U těch, které policie odhalila, že řídí pod vlivem drog, bylo přitom neuvěřitelné, jak moc podceňují rizika, která drogy za volantem přinášejí. „Zpravidla nevěří, že by návykové látky mohly negativně ovlivnit jejich řidičský výkon. Naopak si často myslí, že drogy z nich dělají lepší řidiče,“ upozorňuje Roman Budský z Platformy VIZE 0. Podle něj tito lidé po přistižení nepociťují žádný stud, teprve po případné léčbě závislosti jim dochází nebezpečnost jejich chování.

České silnice jsou podle statistik od 90. let čím dál bezpečnější a umírá na nich méně lidí, čísla však pořád nejsou zanedbatelná. Navíc při nehodě pod vlivem není možné uplatnit povinné ani havarijní pojištění. Jak na nás tedy jednotlivé drogy mohou fungovat a jak dlouho vydrží v těle?

Stimulanty (pervitin, speed, kokain)

Zvláště pervitin je u nás stále velmi rozšířenou drogou a na silnici ho kontroly odhalí poměrně často. I obliba kokainu v Česku roste a setkáme se s ním na nejedné párty.

  • Vnímání: Zvýšená energie může vést k nadměrné sebedůvěře.
  • Reakce: Agresivní řízení, snížená schopnost posoudit rizika.
  • V organismu: Detekovatelné až 3 dny ze slin, z moči a krve déle.

Marihuana (THC)

Řadí se mezi tzv. měkké drogy a její rekreační užívání nepovažují odborníci za takové zdravotní riziko jako u tvrdých drog. Za volantem však dokáže nadělat pěknou paseku a v těle se drží týdny.

  • Vnímání: Změněné vnímání času a prostoru, zhoršené periferní vidění.
  • Reakce: Zpomalené reakce, snížená koordinace, zhoršený úsudek.
  • V organismu: THC, hlavní psychoaktivní složka marihuany, může být detekovatelná v moči několik týdnů po konzumaci, v závislosti na frekvenci užívání.

V současné době nabývají na popularitě kanabinoidy jako CBD, CBG nebo HHC. Zatímco první dva se v České republice už dávno zabydlely a užívají se jako doplňky stravy – ať už na podporu duševní pohody, pro lepší spánek či naopak koncentraci, HHC je novinka, která dokáže navodit stav jako po užití THC. I přesto je u nás zatím legální.

Vliv HHC na schopnost řídit

HHC se svými účinky velmi podobá THC, proto odborníci nedoporučují po jeho užití sedat za volant.

Zjistitelnost HHC drogovými testy

Klinické studie zatím nepotvrdily, ale ani nevyvrátily zjistitelnost HHC drogovými testy. Je ale dobré vědět, že může obsahovat stopové prvky THC.

Opiáty (heroin, morfium)

  • Vnímání: Snížená bdělost, ospalost.
  • Reakce: Zpomalené reakce, snížená koordinace.

  • V organismu: Detekovatelné až 5 dnů.

Halucinogeny (LSD, houby)

  • Vnímání: Změny barev, zvuků a tvarů, rozpad reality, v případě LSD i silné halucinace.
  • Reakce: Zpomalení reakční doby, zmatenost.
  • V organismu: Mohou zůstat detekovatelné až 2 dny.

Kratom

  • Vnímání: V malé dávce podporuje soustředěnost a způsobuje nárůst energie a euforie, ve vysoké dávce má naopak sedativní účinky srovnatelné s užitím morfia nebo heroinu. Snadno na něm vzniká závislost, zvlášť u mladé populace.
  • Reakce: Agresivní řízení, snížená schopnost posoudit rizika.
  • V organismu: Může být v moči detekován po dobu několika dní až týdnů po posledním užití.

Léky na předpis (např. Lexaurin, Tramal, lék na kašel Promethazin, lék na alergii Dithiaden, lék na uvolnění svalstva Baklofen)

  • Vnímání: Mnoho léků na předpis může způsobit ospalost, závratě nebo zhoršenou koordinaci.

  • Reakce: Zpomalené reakce, zhoršený úsudek, zhoršená koordinace.

  • V organismu: Doba, po kterou je lék detekovatelný v těle, se liší v závislosti na konkrétním léku a dávkování.

Poznámka: Pomůže konzultace s lékařem či lékárníkem o možných vedlejších účincích léků a jejich vlivu na schopnost řídit. Mnoho léků varuje před řízením nebo obsluhováním těžkých strojů během užívání.

Platforma VIZE 0

Iniciativa, která se snaží zlepšit bezpečnost na našich silnicích. Klade důraz na systémový přístup k bezpečnosti silničního provozu s cílem dosáhnout nulového počtu obětí na silnicích. Kooperativa jako jeden z partnerů pomáhá usilovat o bezpečnost a ochranu životů na silnicích.

Zjistit více

Jak probíhá silniční kontrola na drogy?

Jestliže mají policisté při dopravní kontrole podezření, že je řidič pod vlivem návykové látky, vyzvou ho, abych se podrobil testu. Kontrolu můžeme odmítnout, ale dopouštíme se tím přestupku, což nás může ve finále stát až 50 tisíc korun, 7 bodů a okamžitý zákaz řízení. Testování trvá asi 10 minut a provádí se ze slin. Když se zbarví jedna čárka, je test negativní. Další čárky už znamenají problém. V některých případech může být test opravdu hodně nepřesný, třeba když dlouhodobě užíváte léky na bolest. Není proto od věci s sebou vozit lékařské potvrzení. Někdy se test ukáže pozitivní, i když dotyčný žádné drogy nebral a nebere, potom je dobré trvat na odběru krve, který by měl výsledky prvního testu vyvrátit.

Co hrozí za řízení pod vlivem?

Od roku 2020 fungují pro každou látku limity, které rozdělují hladinu drog v krvi na přestupek a trestný čin. Přesná čísla ministerstva zdravotnictví můžete najít třeba na stránkách Asociace poskytovatelů adiktologických služeb.

V přestupkové hladině přijde řidič o 7 bodů a ve správním řízení dostane pokutu od 2 500 do 20 000 korun a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Jestliže se řidič dostane nad stanovený limit, jde o trestný čin, za který zaplatí pokutu až do výše 50 000 korun, přijde o 7 bodů a vyfasuje zákaz řízení na rok až 10 let.