Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět

Pojištění nemovitosti a domácnosti není totéž. Poradíme vám, jak se v tom vyznat

  • 1 minuta čtení
Uvodka_pojistení
Panu M. vzplál na zahradě kompost. Oheň se následně rozšířil na sousedovu garáž, kde ho museli zkrotit hasiči. Může se to stát komukoliv z nás. Když však máme sjednaný správný typ pojištění, škodu za nás uhradí pojišťovna. U pana M. činila 160 tisíc, naštěstí měl v rámci pojištění nemovitosti uzavřené i pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.

Dům vzhůru nohama

Škodní události související s bydlením a nemovitostmi řeší dva základní produkty: pojištění domácnostipojištění nemovitosti. Rozdíl mezi oběma pojmy hezky vysvětluje následující příklad. Kdybyste obrátili dům/byt vzhůru nohama, to, co se z něj vysype (např. nábytek, spotřebiče, kočka), je zařízení domácnosti a věci osobní potřeby a vztahuje se na to pojištění domácnosti. Vše odmontovatelné či pevně připojené je součástí nemovitosti a spadá tedy do pojištění nemovitosti. Na stránce obou produktů na webu Kooperativy je i velmi názorné porovnání rozsahu krytí mezi základní variantou PRIMA a rozšířenějším KOMFORTEM.

Důležitých 150 cm

Obě pojištění kryjí široké spektrum škod, mezi nimiž nejčastější bývají krádeže, vandalismus, havárie a živelní pohromy. Co se týče krádeží, pro nárok na plnění platí jen podmínka, že zloděj musel prokazatelně překonat nějakou překážku. Tedy že jsme předmět měli zabezpečený. Když například stavíte plot, dbejte na to, aby měl 150 cm a více. Právě takový plot je totiž v pojistné smlouvě o pojištění domácnosti považován již za uznatelný prostředek k zabezpečení zahrady v případě, že by nám z ní zloději něco odcizili.

Nezapomínejme na kontrolu komína

Alespoň jednou ročně si na své nemovitosti podle zákona musíme nechat od kominíka zkontrolovat všechny komíny, jestli jejich technický stav odpovídá bezpečnostním požadavkům. Bez této kontroly se můžeme dostat do problému v případě, že nám nemovitost vyhoří a příčina vzniku požáru bude mít souvislost se zanedbanou prevencí. Pojišťovna potom nejspíš přistoupí ke krácení pojistného plnění.

Pojistku je potřeba aktualizovat

Na co bychom si měli dát pozor, je podpojištění. Ceny se stále zvyšují, a jestliže máme vypočítanou pojistku, která pracuje s hodnotou domu z roku 2015, je logické, že při dnešních cenách v případě pojistné události nebude dostačující. Dorovnání zohledňující růst cen řeší tzv. indexace. Ta by měla být součástí každé smlouvy. Bez indexace byste se mohli zbytečně připravit o plnění v plné výši.

Za rok přišly nepojištěné domácnosti zhruba o půl miliardy korun

Podle analýzy České asociace pojišťoven z roku 2022 nemají Češi pojištěnou více než třetinu domácností (asi 37 %). Přitom v tom roce došlo ke 116 tisícům nečekaných majetkových událostí a české domácnosti na pojistném plnění přišly zhruba o 550 milionů korun.

Slovníček pojišťováckých pojmů

  • Pojistná událost: nahodilá událost, na kterou se vztahuje pojištění. Nahodilou je pouze taková událost, u které není jisté, kdy a jestli vůbec během pojištění nastane.
  • Pojistné krytí: uvádí, jak a na co jste pojištěni. Najdete ho ve smlouvě.
  • Pojistné plnění: vám vyplatí pojišťovna, když nastane pojistná událost. Jeho výši najdete ve smlouvě.
  • Krácení pojistného plnění: může se stát, že od pojišťovny nedostanete celé pojistné plnění. K tomu dojde, když je pojistná událost v rozporu s pojistnými podmínkami, nebo když pojištěný majetek neodpovídá rozsahu, který je uveden ve smlouvě (viz indexace).

Anketa

Věděli jste, co je to podpojištění?