Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět

Chcete lépe spát a být víc v klidu? Vyzkoušejte aromaterapii!

  • 1 minuta čtení
03_Aromatherapy_Uvodka_Varianta_I
Nových, zázračných metod, jak se zbavit stresu a být v pohodě, najdete na internetu spoustu. Jestli však hledáte takovou, kterou už má lidstvo vyzkoušenou stovky, nebo dokonce tisíce let, dejte šanci aromaterapii.

Starodávná praxe využívající esenciální (neboli éterické) oleje z bylin a stromů ke zlepšení psychického i fyzického zdraví se těší čím dál větší popularitě. Aromaterapie vychází z toho, že vůně inhalované do plic obvykle dokáží stimulovat činnost mozku i další naše tělesné funkce a mají tedy blahodárný vliv na naše tělo i ducha.

Vůní proti psychické nepohodě

Aromaterapie se často používá ke zmírňování stresu, úzkosti a depresivních stavů. Studie zveřejněné v magazínech Phytomedicine, Phytotherapy Research nebo Journal of the Korean Academy of Nursing ukazují, že určité vůně, jako je levandule, bergamot, ylang-ylang nebo třeba šalvěj, přispívají k pocitům klidu a relaxace. 

Uleví od bolesti, zlepší trávení a protáhnou dýchací cesty

Stejně jako vůně pomáhají zlepšit psychickou kondici, mohou zmírnit, nebo dokonce odstranit i řadu fyzických obtíží. Když nevíme, čím začít, můžeme vyzkoušet základní aroma lékárničku:

  • Po levandulovém oleji sáhneme při bolesti hlavy nebo nespavosti.
  • Eukalyptový olej uvolňuje horní i dolní cesty dýchací a regeneruje unavené svaly.
  • Tea tree olej zklidňuje pokožku po štípnutí hmyzem nebo u akné.
  • Citronový olej stimuluje lymfatický systém a pomáhá při bolestech hlavy.
  • Speciální směs esenciálních olejů ravintsary, eukalyptu, borovice, tymiánu a tea tree podporuje imunitní systém.

Blahodárný vliv na tělo mají i další oleje. Mátový platí na migrény. Pro podporu trávení a zmírnění žaludečních obtíží zase aromaterapeuti doporučují zázvorový, heřmánkový nebo fenyklový olej.

Historie aromaterapie

Éterické oleje využívaly pro jejich léčivé, rituální i kosmetické účely už dávné civilizace v Egyptě, Číně či Indii. Moderní aromaterapie, jak ji známe dnes, byla zpopularizována ve 20. století francouzským chemikem René-Maurice Gattefossém, který začal studovat léčivé vlastnosti éterických olejů poté, co si levandulovým léčil popáleniny.

Inhalovat, aplikovat na kůži nebo přidat do koupele. Jak vůně využít?

Záleží jen na nás, zda zvolíme jednu variantu použití, nebo zatoužíme po jejich kombinaci. Je však nezbytné skladovat oleje mimo dosah dětí a vyhnout se vnitřnímu užívání nebo aplikaci na tělo bez ředění. Jsou to totiž velice koncentrované oleje, které před aplikací na kůži musíte zředit v nosném oleji (např. kokosovém, jojobovém, mandlovém).

Inhalace patří mezi nejsnadnější a zároveň nejúčinnější formu aromaterapie. Využít můžeme: 

  • aromalampu, kdy svíčka umístěná v dolní části zahřívá olej či vosk nahoře,
  • difuzér, který obsahuje nádobku s vodou a pár kapkami esenciálního oleje,
  • neglazovanou keramickou destičku, na niž nakapeme olej a umístíte třeba na pracovní stůl,
  • malé kapesní inhalátory, díky kterým máme vonné oleje vždy při ruce,
  • svíčky ze sójového vosku,
  • osvěžovač vzduchu ve formě rozprašovače,
  • misku s 1 kapkou oleje a horkou vodou – pára se inhaluje pod ručníkem maximálně 5 minut.

Jak si vyrobit domácí odpařovač vzduchu, který zatočí s jarní únavou?

Jarní vůně jsou typické svými jemnými tóny a svěžestí. Je jen na vás, zda dáte přednost jasmínu, fialkám, frézii, šalvěji, nebo třeba zázvoru. K výrobě stačí miska s teplou vodou nebo vlhký ručník na topení. Nakapeme na ně 3–5 kapek éterického oleje (nebo jejich kombinaci) a máme v mžiku po ruce cestovní aromalampu.

Inhalace esenciálních olejů

Esenciální oleje je však možné využít i mnoha jinými způsoby:

  • Pro klidný spánek vyzkoušejte kombinaci levandule a heřmánku, kterou můžete přidat do koupele (6–10 kapek smíchaných v hydrofilním oleji, jinak se ve vodě nerozpustí), nebo kápněte 2 kapky na kraje polštáře. 
  • Existují také speciální přenosné roll-on oleje – ty jsou namíchané tak, že je lze rovnou nanést na kůži. Třeba na spánky při nástupu migrény. 
  • Hodí se i k úklidu domácnosti a praní. Citronová tráva například krásně dezinfikuje.
  • Aroma masáž s masážním esenciálním olejem je vhodná zejména k uvolnění svalů, odplavení stresu a napomáhá ke kvalitnějšímu spánku.

Dávkování pro aroma masáž

  • Dospělí: 6 kapek na 10 ml nosného oleje
  • Těhotné ženy, senioři a děti od 5 do 12 let: 3 kapky na 10 ml nosného oleje
  • Děti od 6 měsíců do 5 let: 1,5 kapky na 10 ml nosného oleje

Anketa

Esenciální oleje nejčastěji využívám k:

Co je třeba při aromaterapii dodržovat

💧 Do difuzéru nebo inhalátoru dáváme jen doporučené množství esenciálního oleje.

👃 Nepřeháníme to ani s dobou inhalace, ideální je 15–30 minut.

💫 Před aplikací na kůži zředíme esenciální olej v doporučeném poměru vhodným nosným olejem (např. mandlovým, kokosovým, olivovým). Předejdeme tak podráždění nebo alergickým reakcím.

👅 Olej užíváme vnitřně jen na doporučení odborníka a raději uzavřený do želatinové kapsle, která se rozpustí až v žaludku.

⛅ Některé esenciální oleje (např. citrusové) mohou způsobit fototoxickou reakci, kdy je kůže citlivější na sluneční světlo. Po použití těchto olejů se proto vyhýbáme přímému slunečnímu světlu.

⚕️ Jestliže užíváme jakékoliv léky, poradíme se před použitím esenciálních olejů s lékařem nebo farmaceutem.

✨ Vždy byste měli dbát na to, abyste si pořizovali pouze stoprocentně přírodní esenciální oleje a aromaterapeutické produkty z ověřených zdrojů. U nás v České republice by měly mít certifikát CPK nebo CPK BIO, zaručující vysokou kvalitu rostlinných surovin z volné přírody nebo ekologického zemědělství.