Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Co jíst na kole, aby se nám dobře šlapalo

  • 4 minuty čtení
Co_jist_na_kole.jpg
Taky o prázdninách plánujete strávit týden nebo alespoň celý víkend v sedle? Vyrazit na pár dní na kolo je parádní způsob, jak si užít přírodu, udělat něco pro lepší kondici a vidět se s přáteli, na které zbytek roku nemáme čas. Naše cyklistické zážitky však vedle dobré party a hezké lokality také ovlivňuje to, jak se na kole stravujeme.

Správná výživa nám dodá energii na delší vyjížďky a pomůže našemu tělu zotavit se po pořádné porci kilometrů, jakou si obvykle nedopřáváme každý den. Klíčovou roli hraje v tomto případě především vyvážená strava, protože aby náš organismus fungoval co nejlépe, potřebujeme mu dodat rozmanité potraviny ze všech tří základních skupin. Tedy sacharidy, bílkoviny a tuky.

Kamarádíme s cukry

Na kole se bez sacharidů neobejdeme. Pro naše tělo jde o hlavní zdroj energie, bez nich bychom dlouho šlapat do pedálů nevydrželi. Na cyklovýletě se proto vyplatí jíst zdravé zdroje sacharidů, jako jsou celozrnné výrobky, ovoce a zelenina. Lahodnou sacharidovou svačinkou pro děti i dospělé může být třeba banán, který navíc obsahuje spoustu vlákniny, minerálů (především hořčík a draslík) a vitaminů. Pro všechny případy také není špatný nápad vozit s sebou v kapse pod sedlem tablety hroznového cukru, pro rychlé doplnění energie případně dobře poslouží třeba i müsli tyčinka.

Abychom si kolo užili i další dny, potřebujeme do sebe dostat bílkoviny, které pomáhají tělu po jízdě regenerovat a obnovovat i budovat svaly. Ideální je dát si krátce po dojetí do cíle svačinku nebo lehčí jídlo bohaté na bílkoviny. Může to být kuřecí salát, proteinový koktejl nebo třeba hrst ořechů. Ty navíc obsahují i zdravé tuky, které tělu dodají další, dlouhodoběji využitelnou energii. Samozřejmě bychom neměli zapomínat na kole pít. Zejména při horkých letních vyjížďkách je velice důležité pít dostatek tekutin, abychom nahradili vodu, kterou ztrácíme pocením.

Sacharidová svačinka na kolo

Všechno má svůj čas

Kdy jíme, je v tomto případě vlastně skoro stejně důležité jako to, co jíme. Jídlo nebo svačinu bohatou na sacharidy bývá nejlepší sníst asi 2–3 hodiny před jízdou. Tělo tak získá čas vše strávit a přeměnit na energii. Jestliže máme naplánovanou vyjížďku na celý den se zastávkou na oběd, bude lepší si dát po jídle chvilku oddech. Sednout na kolo hned poté, co jsme odložili příbor, je dost riskantní. Hlavně starším ročníkům nebo méně fyzicky zdatným jedincům může dokonce hrozit infarkt nebo jiné zdravotní obtíže.

V souvislosti s jídlem není také od věci si předem zjistit, jaké jsou v oblasti, kam se chystáme, možnosti stravování. I dnes se totiž ještě v České republice najdou kouty, kde ve většině restaurací a hospod zeleninu považují za sprosté slovo a o vyváženém či lehce stravitelném jídle si tu člověk může nechat jen zdát. Cyklistům potom nezbude, než si mezi nimi najít světlou výjimku, nebo si připravit jídlo z vlastních zdrojů.

Tělo si řekne, co potřebuje

Doporučení, co bychom na kole měli jíst, jsou vlastně docela jednoduchá. Před jízdou dodávejme tělu v náležitém předstihu sacharidy, zatímco po ní mu rychle naservírujme bílkoviny. Zároveň bychom však neměli zapomínat, že každý člověk je jiný, a co vyhovuje jednomu, nemusí sedět druhému. Důležité je poslouchat své tělo a upravit si jídelníček podle potřeby. Navíc jízda na kole by nás měla především bavit, proto nemá cenu se příliš stresovat a klidně si občas dopřejte i něco, co úplně neodpovídá všem výše popsaným zásadám. Hlavní je si to užít.

Jak to vidí profesionál

  • Kdybyste chtěli podrobnější výklad od profíka (v angličtině), podívejte se na video závodníka a cyklistického instruktora Dylana Johnsona.
0
hlasů
Líbil se vám článek? Dejte plus.
Napište nám,
co můžeme zlepšit