
Finská sauna má nespočet výhod a své nezaměnitelné kouzlo. Ale jen pro ty, kterým nevadí horko nebo je neomezuje zdraví. Pro ostatní je tady infrasauna. Prohřeje nás, zrelaxuje jemně tělo, uvolní ztuhlé svaly a zároveň nás připraví na chřipkovou sezónu.
Příjemné teplo, které pomáhá
Saunování je relax a čas pro sebe. I když je klasická finská sauna s 90 °C mezi milovníky saunování oblíbenější, je to právě infrasauna, která nám přináší větší pohodlí, pohodu a jemnější péči o tělo. Přitom léčivé účinky se finské sauně vyrovnají.
Jak infrasauna funguje? Sedíme, máme pocit, že se nic neděje, a najednou se potíme. Její princip je postavený na infračerveném záření, které rovnoměrně prohřívá tělo a proniká asi 4 cm do našich tkání. Organismus není příliš přetěžován a dobu pobytu tak můžeme prodloužit na 20–45 minut.
Jaká je ideální teplota v infrasauně?
Teplota v infrasauně se obvykle pohybuje mezi 45 až 60 °C. Její výhodou je, že tělo nešokuje tak jako finská sauna, ale jemně a rovnoměrně prohřívá, což je ideální i pro citlivější jedince.
TIP: V infrasauně nemusíme jen odpočívat!
Co můžeme dělat? Cvičit, poslouchat hudbu, dívat se na filmy nebo si číst.
Dostane se dál než nejlepší fyzioterapeut
Díky pravidelnému saunování posílíme svou imunitu. Prevenci proti nachlazení a dalším infekcím uvítá každý. A bonus? Tělo se krásně uvolní a pomůže nám se spánkem.
Infrasauna je navíc zázrak pro svaly a klouby, protože infrapaprsky si najdou cestu i tam, kam se ani ten nejlepší fyzioterapeut nedostane. Díky tomu ji využívají profi sportovci k rehabilitaci. A když je skvělá pro ně, proč ji nezkusit taky? Ideální je po maratonu, posilce nebo jen tak po dlouhém dni v práci. Díky zrychlenému krevnímu oběhu se totiž živiny a kyslík do svalů dostanou rychleji.
Zopakujme si, jaký vliv má infrasauna na naše tělo:
Infrasauna je vhodná i pro děti a kardiaky
Mohou do ní chodit i děti, senioři, alergici a lidé s vysokým tlakem nebo srdečními potížemi (po konzultaci s lékařem), pro které je běžně finská sauna nevhodná. Je to tím, že v infrasauně je výrazně nižší teplota, okolo 50 stupňů, a nedochází k přehřátí.
Infrasauna může být dobrým tahem také pro osoby, které do finské sauny nechtějí, protože nesnáší vysoké teploty.
Negativní účinky a kdo by se měl infrasauně vyhnout
Ano, i v případě infrasauny existují výjimky:
- těhotné ženy
- nemocní s akutní virózou, chřipkou či horečkami
- lidé pod vlivem alkoholu nebo s kocovinou
- kojenci do 3 měsíců věku
- lidé s kardiostimulátory
- osoby s roztroušenou sklerózou a jinými závažnými chorobami
Nejste si jistí? Zeptejte se radši lékaře
Infrasauna při nachlazení. Ano či ne?
V počátečním stádiu nachlazení může infrasauna pomoci urychlit regeneraci díky zvýšenému prokrvení a podpoře imunity. Pokud se však již necítíme dobře, je nám nevolno, máme horečku nebo akutní virové onemocnění, saunu raději vynechejme. Vždy je lepší poradit se s lékařem.
Infrasauna do bytu. Co si ohlídat
Infrasaunu si dnes může pořídit prakticky každý – i do malého panelákového bytu. Nevyžaduje speciální odvětrání ani složité zapojení. Stačí přívod energie a kousek místa. Vhodné je položit ji na nehořlavý povrch, ideálně podložku. Je ale třeba počítat s odběrem kolem 2 kW, což odpovídá například provozu rychlovarné konvice. Na trhu dnes najdeme i menší přenosné infrasauny.
Spaluje infrasauna kalorie? Kolik přesně?
Ano, infrasauna přispívá ke spalování kalorií. V průběhu jedné 30-45minutové seance můžete spálit přibližně 300-600 kcal, v závislosti na individuálních parametrech, jako je váha, věk a doba saunování. Přesto by neměla nahrazovat pohyb, ideální je jako doplněk k aktivnímu životnímu stylu.
Infrasaunu je možné pořídit si domů. Nepotřebuje žádné odvětrávání, velký prostor ani složité připojení. Postavit si ji tak můžete klidně do obýváku panelákového bytu na koberec a zapojit do zásuvky.
Provoz není drahý. Větší sauna pro dvě osoby má odběr přibližně 2 kW, menší pro jednu osobu ještě méně. Infrasaunu pro dvě osoby pořídíte od 20 tisíc korun.
Desatero saunování v infrasauně
1. Dobrá příprava: Vyhradíme si dostatek času, zvolíme čas ráno po probuzení či večer před spaním, nezapomeneme na dostatečnou hydrataci a připravme si ručníky.
2. Navození atmosféry: Zpříjemnit si saunování můžeme vonnými oleji, světelnou terapií, peelingy nebo solnými kameny.
3. Před vstupem do sauny: Nastavíme teplotu na nejvyšší hodnotu (pokud ji nastavujeme my), jinak se topidla budou průběžně zapínat a vypínat, aby udržela požadovanou teplotu. Regulovat teplotu můžeme střešní ventilací a pootevřením dveří.
4. Samotné saunování: Vysprchujeme se, usušíme dosucha a vstoupíme do kabiny. Nejlepší je poloha vsedě s chodidly na lavici. Topidla jsou umístěna tak, aby poskytla nejvíce užitku ze záření osobám právě v této pozici.
5. Výrazné pocení: Nastává přibližně po 15 minutách. Ručníkem nebo žínkou si otíráme pot, zbavíme se tak odumřelých buněk.
6. Neberme si s sebou: Otevřené nádoby s tekutinami necháme venku, aby nedošlo k polití zářičů.
7. Mobil nebo tablet: Radši je také necháme venku. Pokud si je vezmeme dovnitř, musíme dávat pozor, aby nedošlo k přehřátí.
8. Po saunování: Počkáme, až se přestaneme potit, až pak půjdeme do sprchy. Umyjeme se vlažnou vodou (nikdy ledovou). Odpočineme si na 10–15 minut.
9. Doplnění tekutin: Ideální je čistá obyčejná nebo minerální voda pokojové teploty nebo třeba bylinkový čaj. Slazené a ledové nápoje vynechme.
10. Infrasauna po cvičení: Počkejme alespoň 15 minut, aby se naše tělo ochladilo.
Proč dát infrasauně šanci?
Infrasauna je skvělý pomocník na cestě ke zdravějšímu a vyrovnanějšímu životnímu stylu. Díky nižší teplotě, širokým zdravotním benefitům a možnosti instalace přímo v bytě je dostupná téměř pro každého, od sportovců přes seniory až po děti. Pokud hledáte způsob, jak relaxovat, posílit imunitu nebo podpořit regeneraci svalů, infrasauna může být tou správnou volbou. Pamatujme, že její účinky se projeví nejvíce při dlouhodobém užívání.
Anketa
Šli byste do infrasauny?
Sdílejte článek: