Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět

Saunováním spálíte stovky tisíc kalorií a zásadně snížíte riziko onemocnění dýchacích cest

  • 1 minuta čtení
Saunovani_UVODKA
Sedět několik minut v devadesátistupňovém vedru a pak vlézt do ledové vody vypadá na první pohled jako šílenství. Jenže saunování, když se dělá správně, může být nakonec velmi příjemné a má řadu zdravotních benefitů. Jen je potřeba myslet na rizika vyplývající z našeho zdravotního stavu.

Do sauny bychom neměli chodit nemocní nebo pod vlivem alkoholu, vyhýbat by se jí měli také kardiaci, těhotné ženy nebo lidé s hodně vysokým či nízkým tlakem. Jinak však na naše zdraví působí přímo blahodárně. Pojďme si představit ty největší přínosy.

Zlepšuje imunitu a chrání dýchací cesty

Pravidelné chození do sauny jedenkrát týdně snižuje pravděpodobnost respiračních onemocnění zhruba o 30 %. Když se sem dostaneme dvakrát až třikrát týdně, můžeme toto riziko snížit až o 65 %. Saunování totiž prohřívá naše horní cesty dýchací, takže rhinoviry, které mají rády spíše nižší teplotu, mají smůlu. Prohřátí pomáhá i při tvorbě bílých krvinek a posiluje naši imunitu tím, že si tělo zvyká na výkyvy teplot a lépe zvládá změnu počasí. Navíc, jak se potíme, zbavuje se náš organismus i řady toxinů, které by jinak zaměstnávaly jeho imunitní systém.

Posiluje srdce a zlepšuje jeho prokrvení

Pobyt ve velkém horku donutí srdce rychleji pracovat, což nám zároveň rozšiřuje cévy a prokrvuje končetiny. Cévy zároveň získávají střídáním tepla a chladu větší pružnost a pevnost. Moderní výzkumy také ukazují, že pravidelné saunování snižuje i riziko mrtvice.

Ovlivňuje psychickou pohodu a snižuje stres

Při saunování se vylučují hormony štěstí endorfiny, které způsobují dobrou náladu. Navíc se nám příjemně uvolní svaly a horký vzduch nám pročistí nosní dutiny a plíce, takže se nám lépe dýchá. A to vůbec nejlepší na sauně je odpočinek v relaxační zóně. No řekněte, kdy se vám v dnešní uspěchané době poštěstí jen tak ležet, nic nedělat a pokud možno na nic nemyslet.

Regenerace po cvičení a hubnutí

Rychlejší průtok krve pomáhá i rychlejší regeneraci svalových tkání, takže se určitě vyplatí zajít do sauny po nějakém náročnějším sportovním výkonu. Samozřejmě až potom, co vychladneme, neběžíme tam rovnou ze hřiště, sjezdovky či běžecké stopy. Zvykání těla na vyšší teplotu má pozitivní vliv i na vytrvalost a hospodaření s energií a pomáhá při hubnutí. Při saunování se totiž tělo snaží vyrovnat vysoké změny teplot, k čemuž využívá právě energii uloženou v těle. Zároveň zvýšení tělesné teploty o 1 °C zrychluje metabolismus a spotřebu kyslíku o 10 až 13 %, takže během jednoho saunování spálíme několik stovek kilokalorií.

Jak se správně saunovat

  1. Před vstupem do sauny sundáme šperky, řetízky, prstýnky a další kovové předměty, osprchujeme se a důkladně osušíme. Do sauny vstupujeme oděni do prostěradla, plavky necháme doma.
  2. První pobyt v sauně by měl trvat 8–12 minut, rozhodně bychom však neměli zůstávat, jestliže se nám točí hlava nebo máme jiné zdravotní obtíže.
  3. Ochladíme se v bazénku s ledovou vodou, případně si můžeme dát studenou sprchu, když je nám prudké ochlazení v bazénku nepříjemné.
  4. Odpočineme si v relaxační zóně alespoň 10–15 minut. Poté můžeme celý cyklus opakovat (ideálně bychom měli absolvovat celkem 3 kolečka).

💡 Co si při saunování hlídat

  • Hned po saunování se dostatečně ochladíme v bazénku nebo pod ledovou sprchou.
  • Dodržujeme odpočinek po každém cyklu alespoň 10–15 min.
  • Dodržování pitného režimu. Saunováním vypotíme i přes 0,5 l vody a měli bychom ji pravidelně doplňovat.
  • Nechodíme do sauny nachlazení. Když máme dlouhodobé zdravotní problémy, poradíme se o vhodnosti saunování se svým lékařem.
  • Nepřeháníme to, nezávodíme s kamarády, kdo v sauně vydrží déle, a dodržujeme správný cyklus (saunování, ochlazení, odpočinek).
  • Sauna má krátkodobý vliv na změnu krevního tlaku. S vyšším tlakem se pomalu ochlazujeme a s nižším naopak pomalu zahříváme (začneme na nejnižší lavici, kde je teplota nižší).
  • Nosíme pantofle, protože ve sprchách a dalších odpočinkových částech sauny hrozí riziko kožní infekce, jako jsou plísně a bradavice.