Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Jak fandit, abychom si mistrovství světa v hokeji co nejvíc užili

  • 1 minuta čtení
Hokej_uvodka
V Praze a Ostravě startuje hokejové mistrovství světa. Čekají nás vyhecované zápasy, kdy adrenalin na ledě i v hledišti poletí vzhůru. Spolu s mentálním koučem a sportovním mentorem Jakubem Hrubešem jsme se zamýšleli, jak bychom jako fanoušci měli k takovým zápasům přistupovat, abychom si je co nejvíc užili. Aby se při nich o nás nepokoušel infarkt nebo mrtvice a abychom nebyli psychicky zničení, když náhodou náš tým prohraje.

Na to, jaká bude atmosféra v hledišti, mají velký vliv hráči. Když se vzájemně nerespektují a naopak si na hřišti nadávají, strkají do sebe, hádají se s rozhodčím nebo simulují, přenáší se jejich chování i na diváky. Nejlépe je to vidět na některých fotbalových zápasech, na hokeji naštěstí tolik vulgarit a nenávisti vůči soupeři i jeho fanouškům z hlediště tak často nezaznívá.

Na stadion se jdeme bavit

Spolu s děním na hřišti, které ovlivnit nemůžeme, hodně záleží na tom, v jaké náladě se na stadion vypravíme. Měli bychom se sem jít především bavit a frustraci nebo stres nechat před branami. Podle Jakuba Hrubeše bychom se měli my fanoušci na zápas připravit podobně, jako se na něj připravují jeho aktéři. On sám se svými svěřenci z řad hokejistů pracuje s metodou vizualizace. „Vytvořte si dopředu pozitivní mindset. Představte si, jak bude zápas probíhat ve prospěch vašeho týmu, ale také to, jak se budete chovat, když se to nepovede,“ popisuje Jakub, „na zápas jdeme hlavně za zážitkem, nechceme si kazit den ani hledat konflikty. Ještě doma se proto ujistěte, že odcházíte s dobrou náladou, podívejte se do zrcadla a řekněte si, že si zážitek přece nenecháte ničím otrávit.“ 

„Neberme prohru svého oblíbeného týmu jako osobní selhání. To, že prohrál můj tým, ještě neznamená, že jsem prohrál já,“ radí Jakub Hrubeš.

Nechme se inspirovat příkladem z basketbalu 🏀

Jestliže jsme zmínili fotbal jako sport, kde není v hledišti nouze o nadávky a někdy i rvačky, potom basketbal patří mezi kolektivními a kontaktními sporty mezi ty vůbec nejslušnější. Týká se to jak projevů na hřišti, tak i v hledišti a je to určitě dáno i tím, že v tomto původně především vysokoškolském sportu vždycky bylo hodně respektu vůči soupeři i jeho fanouškům. Vedle samotných hráčů a fanoušků na tom však má zásluhu i přístup České basketbalové federace, která klade velký důraz na fair play a na zásady společenské odpovědnosti. Ta také ve spolupráci s generálním partnerem Kooperativa NBL spustila projekt Bez faulu cílící právě na slušnost, respekt a správné fandění v českém basketbalu. Součástí tohoto projektu je i desatero, podle něhož se vyplatí řídit se nejen na tribuně, ale vlastně i v životě.

Desatero z basketu

 Aneb pravidla, kterým fandíme

  • Odhazujeme ego před vstupem do haly.
  • Fandíme naplno. Ale slušně.
  • Sportujeme v první řadě pro radost.
  • Inspirujeme děti. Jsme pro ně vzory.
  • Respektujeme rozhodčí.
  • Vážíme si trenérů. Jsou to srdcaři.
  • Soupeříme v rámci pravidel! Na hřišti i mimo něj.
  • Bavíme se hrou i každým tréninkem.
  • Chválíme nahlas, káráme laskavě.
  • Milujeme basket a vše kolem něj.
Jít na Bezfaulu.cz

Jak předejít konfliktu na stadionu

Být nad věcí 🤷

Když někdo slovně útočí na náš tým nebo oblíbeného hráče, nebereme si to osobně. Na slovní útoky přímo na naši osobu nereagujeme. Když se situace neuklidní a hrozí nám napadení, raději ze situace odejdeme nebo zavoláme pořadatele.

Nechodit do cizího kotle 🤘 

Když víme, v jakém sektoru budou fanoušci soupeře, pořídíme si lístek raději na jinou část tribuny.

Neopíjet se a vyhýbat se lidem pod vlivem 🍺

Alkohol a určité drogy probouzejí v některých lidech agresivitu a zbavují je zábran. Spolu s adrenalinem a emocemi, které při sledování kontaktních sportů vznikají, je to výbušná kombinace.