Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět

Plavat můžeme po celý rok, jak ale vyzrát na chyby a vyladit plavecký styl?

  • 1 minuta čtení
02_Plavani_Uvodka
Letošní lyžařská sezóna zatím trpí nedostatkem sněhu. O to víc tím pádem oceníme pohybové aktivity typu plavání, které se dají provozovat bez ohledu na počasí. Můžeme si při něm protáhnout svaly celý rok, jen musíme dbát na správný styl a zachovávat několik základních pravidel.

Zeptali jsme se těch nejpovolanějších ­– instruktorů z jedné z nejstarších soukromých plaveckých škol v Česku. Ondřej Šimáček s kolegou Michalem Spurným jsou plavci tělem i duší. A víte co? Rovnou jsme s nimi skočili do bazénu Olšanka. „Máte špatné návyky z dětství, kdy se plavání učilo špatně,“ říká Ondřej poté, co sleduje, jak předvádíme klasiku – styl zvaný prsa. Ruce se prý nesmí během tempa dostat za osu ramen, to se zbytečně nadřeme. „A i pohyb nohou chce vypilovat, hlavu dávejte níž,“ radí nám. Je vidět, že kurzy pro dospělé mají smysl. Chcete si zaplavat, protože vás bolí záda, ale špatnými pohyby můžete ještě více pokazit.

Špatně dýcháme

Activity Club založil sympaťák Ondřej Šimáček už během studií na pedagogické fakultě. Trenéry získal mezi kamarády. Dnes vede s velkým týmem kurzy pro školy i pro dospělé v několika bazénech v Praze.

„Nejčastější chyby u dospělých jsou špatné dýchání do vody, nesprávná splývavá poloha a nedostatky v technice. Při prsou patří mezi obvyklé nedostatky, že nezabíráme rukama a nohama souměrně a efektivně. Když plavete kraulem, měli byste si hlídat špatné dýchání při souhře horních končetin nebo vysokou polohu hlavy při nádechu.“

Vysvětluje Ondřej a dodává, že abychom se naučili správnou techniku, doporučuje chodit jeden rok jednou týdně. A to i v zimě!

Jak správně plavat kraul

['id']

Pro zobrazení obsahu je nutné povolit cookies sociálních sítí.

Pořádně se usušit a venku si vzít čepici

Jak správně trénovat, abychom v zimě neprochladli? „Musíte plavat, to je jednoduché,“ usmívá se lektor Michal Spurný. Když ve vodě budeme více stát než plavat, prochladneme, i když se teplota vody pohybuje kolem 27 stupňů. „Je potřeba také plavat s určitou intenzitou, protože když tělo pracuje, automaticky se zahřívá. Samozřejmě po plavání je vždy příjemná teplá sprcha a před odchodem je nutné se pořádně usušit,“ říká k základům. Tím hlavním však je, abychom si v takto mrazivém počasí venku nasadili čepici, byť si myslíme, že jsme se vysušili pořádně.

Anketa

Nejraději plavu:

Kápnout si do ucha a přibalit si žabky

Lze se nějak chránit před tím, abychom nechytli ve sprchách plíseň? V bazénech je sice několikrát denně prováděn úklid ochozu bazénu, sprch i šaten, ale před vstupem do bazénu bychom se měli pořádně osprchovat. Tím se riziko plísní snižuje. Zároveň se doporučuje do sprch a bazénu nosit žabky nebo pantofle. Klasickou nepříjemností spojenou s plaváním je voda v uchu. Předcházet se tomu dá silikonovými špunty, když už se však voda do ucha dostane, snažíme se ji vyklepat zatřesením hlavou. Preventivně doporučujeme používat ušní kapky, které vytvářejí vysoce vodoodpudivý ochranný film a mají protiinfekční vlastnosti.

Kdy s plaváním začít?

„Ať už chceme začít plavat úplně od začátku, nebo nějaké zkušenosti s plaváním máme, vždy je dobré poradit se se školeným trenérem. Ten dokáže doporučit vhodná cvičení a zároveň rovnou koriguje případné chyby,“ dodává lektor Michal Spurný. Takový plavecký kurz nakonec nemusí sloužit jen ke zlepšování našich plaveckých dovedností, ale i jako místo, kde potkáme nové přátele a vyčistíme si hlavu.