Páv zničil auto, pes garáž. Na co máte nárok, když zvířata poničí váš majetek?
- 4 minuty čtení

Top 5 zvířecích škod, kterým byste nevěřili
🐦 Strakapoudi s hudebním sluchem
Dva strakapoudi si oblíbili zateplení domu a pořád do něj klovali. Ne kvůli hnízdu nebo jídlu. „Prostě jim tón ťukání hezky zní,“ vysvětlil majitel domu ve formuláři. Výsledek? Fasáda jak ementál.
🐄 Kráva na kapotě
Řidič zabrzdil těsně před krávou, ta se lekla. „Podlomily se jí zadní nohy a zřítila se přímo na auto. Po incidentu odešla,“ vysvětlil překvapený řidič.
🐕 Pes zaštěkal a garáž byla na odpis
Při parkování štěknul pes v přepravním boxu. Majitelka se lekla tak, že dupnutím na plyn zničila celou garáž. Dveře utržené, konstrukce zlomená, garáž je k likvidaci. „Je to hrůza,“ napsala.
🦚 Páv, co se chtěl porvat se svým odrazem
Páv se uviděl v odlesku auta a považoval svůj odraz za ptačího rivala. Výsledek? Lak poškrábaný drápy vypadal jako mapa středně velkého města. Majitelé auta odjížděli z návštěvy nadšení až na půdu.
🦌 Jelen, lyže a střešní rakev
Klientovi po nočním lyžování skočil jelen na auto postavené pod kopcem, prošlápl mu rakev a zničil kompletní výbavu. Naštěstí to šlo na pojistku.
Kdo platí, když mazlíček škodí?
Pokud nám pes doma rozkouše gauč, máme smůlu. Ale když pokouše sousedku, v parku srazí cyklistu nebo způsobí jinou škodu někomu cizímu, tak to nemusí jít z naší kapsy. Tedy pokud máme pojištění odpovědnosti (lidově „pojistku na blbost“).
Vždy záleží na konkrétní situaci a také na pojišťovně. V případě zranění se počítá třeba i šok. Například když proti chodci v parku vyběhne váš velký pes, člověk se lekne, začne utíkat, zakopne a zraní se. I tehdy budete muset jako majitel řešit škodu.
Výjimkou je situace, kdy zloděj přeleze váš plot i přes označení cedulí „Pozor pes“ a psí hlídač ho kousne. To je problém zloděje.
Kdy pojištění nepomůže?
- Když pes není očkovaný nebo po napadení nejdete k veterináři, jak ukládá zákon.
- Škodu způsobí zvíře, které chováte „na kšeft“.
- Jde o nebezpečná exotická zvířata.
- Pes způsobí škodu při službě u policie nebo myslivců.
Plot není hračka. Zvířatům to ale nikdo neřekl
Zvířata nemají úctu k majetku. A vůbec je nezajímá, kolik stálo zateplení nebo nové auto. Pojišťovny to řeší pořád – rozklované zateplení, zdemolované ploty nebo domy poškozené od divočáků a srnek. A občas přijde na řadu i scénář jako z filmu, kdy se splaší kůň a zřetězením několika náhod dojde k poškození budovy. A pozor, poškození zvířetem najdete jen u některých pojištění nemovitosti.
Zvířata škodí i na silnicích. A nejen když se srazíme se srnkou. Spousta nehod vznikne tak, že se řidič lekne zvířete před sebou, strhne volant a nabourá.
Jindy si zvířata počkají, až zaparkujeme – a pak se dají do díla. Klasikou jsou překousané hadičky nebo izolace motoru od kun a jiných hlodavců. Co v takovém případě pomůže? Speciální pojištění pro poškození vozidla zvířetem.
V Kooperativě ročně řešíme:
- 130× dopravní nehody a škody na vozidle způsobené psy
- 400× škody na majetku a na zdraví, za které mohou psi
- 2400× srážky vozidel se zvěří
- 660× škody způsobené hlodavci na zaparkovaném vozidle
- 1800× škody na nemovitostech způsobené ptáky
Nejvyšší škoda za zvíře? Přes milion korun
V roce 2024 Kooperativa vyplatila nejvyšší částku 1 200 000 Kč za střet kamionu s jelenem u Uherského Hradiště. Ani nehoda osobního auta se srnkou nezůstala pozadu, škoda dosáhla 600 000 Kč. Když se připlete do cesty pes, kočka nebo jiný domácí mazlíček, bývají následky obvykle menší. I tak se někdy vyšplhají do statisíců.
Anketa
Už vám nějaké zvíře poškodilo majetek nebo zdraví?
Když vám auto nebo motorku poškodí divoká zvěř
V případě srážky se srnkou, kancem nebo jiným zvířetem, stejně jako u poškození zaparkovaného vozu hlodavci, vám kryje záda pojištění Poškození vozidla zvířetem.
Sdílejte článek: