Prevence a doporučení

V souvislosti s aktuální situací jsme pro vás připravili souhrn iniciativ a ​odkazů, které by pro vás v této nelehké situaci mohly být užitečné​. Také hledáme cesty, jak co nejlépe ochránit naše zaměstnance a podar pomocnou ruku tam, kde je potřeba. Více informací o tom, jak pomáháme, se dočtete zde.

Prevence a oficiální zdroje

Nošení roušky významně omezuje šíření a pokud jdete ven z domu, kontaktu s lidmi se nevyhnete. Buďte ohleduplní, myslete na zdravotníky, dobrovolníky a prodavače v obchodech. Roušky chrání okolí od nás a nikdy nevíme, zda virus neneseme. Dezinfikujte a myjte si ruce, nepodávejte si na pozdrav ruku. Často pijte vodu, zejména teplé nápoje. Posilujte imunitu, dostatečně odpočívejte.

Jakékoli dotazy ohledně epidemie směřujte na nově zřízenou linku Ministerstva zdravotnictví: 1212. V případě závažných zdravotních komplikací volejte linky 112 a 158.

Praktické rady a informace související s koronavirem najdete na webech:

Bezpečné řízení v době pandemie

Pandemie sice snižuje počty vozidel na silnicích, naši pozornost bychom ale snižovat neměli. Buďme ohleduplní ke všem a nezaměstnávejme v současné době zbytečně složky IZS a především naše zdravotníky. Dodržujte odstup, věnujte se plně řízení, tankujte větší množství pohonných hmot méně často.

Vizanula 4

Pomoc a dobrovolnictví

Myslete na druhé

Mysleme v těchto složitých dnech nejen na bezpečnost nás a našich blízkých, ale také na ty, kteří často nejsou vidět a slyšet, a přitom žijí mezi námi. Vnímejme potřeby druhých a nabízejme svoji pomoc starým a handicapovaným lidem, tak, abychom neohrozili je ani sebe. Buďme ohleduplní, starejme se o sebe, posilujme imunitu, buďme na slunci a na vzduchu. Sledujme aktuální doporučení, ale nenechme se děsit katastrofickými scénáři. Svou pomoc můžete nabídnout třeba zde, vždy však v souladu s mimořádnými opatřeními a doporučeními vlády.

Život 90

www.zivot90.cz

Organizace Život 90 spustila koordinační tým pomoci pro osamělé seniory z Prahy v souvislosti s epidemií koronaviru. Zapojit se je možné jako dobrovolník např. donáškou nákupu, venčením psů nebo vyzvednutím léků. Spuštěná je i non-stop linka pomoci, kam se můžou obrátit jak senioři, tak i lidé, kteří o takovém seniorovi ve svém okolí ví.

Linka pomoci: 800 160 166
Linka pro dobrovolníky: +420 739 477 609

Sousedská pomoc

www.sousedskapomoc.cz

Zajištění doručování potravin a léků lidem nejvíce ohroženým koronavirem za pomoci dobrovolníků. Potřeba jsou nejen kurýři, ale i pečovatelé a ​koordinátoři. Služba se rozšiřuje i do regionů.

Pomoc do domu

www.pomocdodomu.cz

Osobní nabídky a poptávky pomoci s nákupem, venčením psů apod.​ z celé České republiky.

Seniorem s radostí 

www.facebook.com/Senioremsradosti

Kromě dobrovolnické pomoci organizace nabízí zdarma online sekci pro seniory, kde mohou cvičit tělo i mozek. Ve spolupráci s a dalšími specialisty potom nabízí sezení online nebo po telefonu s psychology a terapeuty. Pokud chcete pomoci jako dobrovolník nebo víte o někom, kdo potřebujete pomoc, volejte na +420 792 308 798.

Darování krve

I v aktuální situaci můžete darovat krev. Transfuzní stanice provádějí běžné testy způsobilosti. Pokud se pro darování rozhodnete, musíte mít absolutní jistotu, že jste zdraví a nepobývali jste v poslední době v rizikové oblasti​. Pro aktuální podmínky se obraťte na stanici ve vašem městě.

Nový prostor online

www.novyprostor.cz

Nový prostor nabízí mimořádně aktuální číslo v online verzi. Do objednávky můžete vyplnit konkrétního prodejce, kterého chcete podpořit. Pokud jméno nevyplníte, poputují peníze na společný sbírkový účet.

Zdraví a výzkum

Ohleduplnost je potřeba

Buďte ohleduplní a noste při pohybu mezi lidmi roušky – nošení roušky významně omezuje šíření a pokud jdete ven z domu, kontaktu s lidmi se nevyhnete. Myslete na zdravotníky, dobrovolníky a prodavače v obchodech. Roušky chrání okolí od nás a nikdy nevíme, zda virus neneseme. Pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma a vůbec mezi lidi nechoďte.

#RouškyVšem

zpravy.aktualne.cz/domaci/rousky-vsem-na-slovensku-jsou-normou-u-nas-je-nikdo-nenosi-u/r~da9994fa65e111eaa25cac1f6b220ee8/

Petr Ludwigh založil iniciativu #RouškyVšem. Nebojte se, že nošením roušky se na veřejnosti znemožníte. Podle autora je to nejlepší prevence. Máte čas, ušijte roušky i pro vaše blízké nebo pro ty, co je potřebují nejvíce. Na video se mů​žete podívat zde.

#DámeRoušky

www.damerousky.cz

Umíte vyrobit roušku a máte jich víc? Na této stránce je můžete sdílet se sousedy a pomoct jim, sobě a všem ostatním. Videonávod např. zde nebo zde (dvouvrstvá). Odlišný typ střihu od blogerky Kitchenette ​zde.

Online poradna uLékaře.cz

www.ulekare.cz/clanek/desi-vas-koronavirus-nenechte-se-ovladnout-famami-zeptejte-se-radeji-odbornika-420837

Nejlepší je v tuto chvíli se návštěvě lékaře vyhnout. Pokud potřebujete hospitalizaci nebo pomoc odborníka či specializované vyšetření a váš doktor není k dispozici, ​můžete zkusit online poradnu. K dispozici je i specializovaná poradna ke koronaviru.

Terap.io

www.terap.io

Zdraví je i o psychické pohodě. Spousta terapeutů a psychologů nyní nabízí bezplatné online konzultace. Třeba prostřednictvím Terap.io.

Pohyb

Stay at home, stay in motion

www.facebook.com/events/218731675942712/

Pravidelný livestream cvičení (od pondělí do pátku) pro ty, co pracují z domova.

Jóga online

Některá jógová studia nebo samotní jogíni se rozhodli streamovat své hodiny zdarma na Facebooku nebo Instagramu. Vypněte na chvíli svou mysl společně s učiteli jógy.

Folding@Home

www.idnes.cz/technet/software/folding-home-hleda-lek-koronavirus-covid-19-pripojte-svuj-pocitac.A200305_114333_software_nyv

Instalací speciálního programu můžete umožnit vědcům na svých osobních počítačích (ne pracovních!) použít výpočetní výkon vašeho procesoru nebo grafické karty

Vzdělávání, kultura a zábava

Děti

UčíTelka

www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka

Česká televize spouští od pondělí 16. března poořad UčíTelka. Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky.

Odpoledka

www.ceskatelevize.cz/tv-program/hledani/?filtr%5bnadtitul%5d=Odpoledka

Pásmo vzdělávacích pořadů pro žáky druhého stupně.

#VEDA_NA_DOMA

www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/aktuality/Akademie-ved-CR-v-dobe-pandemie-kazdy-den-nabidne-tipy-pro-rodice-a-deti/

Akademie věd ČR rozhodla nabídnout rodičům tipy na různé domácí pokusy, e-zdroje, elektronické verze časopisů, online výstavy a podobně. Najdete je na sociálních sítích AV ČR pod hashtagem #veda_na_doma.​

Dospělí

Jak na práci z domova

www.digiskills.cz/blog/otevirame-kurzy-pro-praci-z-domu

Bezplatný online vzdělávací program Digiskills.cz, ve kterém najdete soubor doporučení, vzdělávacích videí a užitečných odkazů, které vám usnadní práci z domu. Získáte díky nim základní dovednosti pro efektivní práci na dálku a naučíte se ovládat nástroje, které pro tuto činnost potřebujete.

Webináře top vision

www.topvision.cz

Top vision nabízí zdarma webináře s aktuálními tématy jako je efektivní​ práce z domova, ​krizová komunikace, řízení týmu na dálku nebo aktuální situace pohledem HR.

Myslete pozitivne

Pracujete teď z domova, do toho máte doma malé děti, se kterými se musíte učit? Udělejte si denní režim – splňte si své pracovní povinnosti, zacvičte si i s dětmi jógu, choďte ven do přírody, vařte společně, dělejte věci, na které běžně nemáte čas – úklid skříní, třídění fotek, hraní deskových her, vyrábění… prostě ve volném čase celkově zpomalte. Uvítáme od vás tipy, jak si v těchto náročných dnech udržujete psychickou pohodu vy.

Kultura a zábava

Podpora kultury streamováním

www.divadelni-noviny.cz/ceske-firmy-se-spojily-podpori-kulturu?

Internetová televize MALL.TV se spojila s dárcovskou platformou Donio a společně vymyslely způsob, jak je podpořit. Řada organizací, souborů a interpretů bude vystupovat dál, jen diváci nepůjdou za nimi, ale oni přijdou až k nim domů.

Jeden svět a filmy Českého lva online

dafilms.cz

Festival dokumentárního filmu Jeden svět, který byl kvůli epidemii zrušen, zpřístupnil filmy online, Zároveň zde najdete i filmy nominované na Českého lva.

E-knihy ke stažení

www.mlp.cz/cz/katalog-on-line/eknihy

Na stránkách městské knihovny Praha si můžete do svých čteček, mobilních zařízení i počítačů stáhnout výběr e-knih. Každý týden nové knihy.

Všehochuť​

Koronápady

www.koronapady.cz/

Stránka, která vznikla na sdílení nápadů z oblasti dobrovolnictví, vzdělávání i volného času. Stejně jako ta naše.

PrPom

www.prpom.cz/covid19

Rozcestník pro firmy i jejich zaměstnance.​ Informační weby, firemní opatření, ochrana zdraví, ​organizace pomoci, vzdělávání, zabavení dětí.​

Hygiena a roušky

Hygiena

Správné mytí rukou

vase kooperativa