Vážení klienti, z důvodu vládních opatření proti šíření nemoci COVID-19 a naší dobrovolné pomoci hygienickým stanicím při trasování kontaktů jsme omezili
provozní dobu naší infolinky. Jsme vám k dispozici v pracovní dny od 8 do 17 hodin.

Novinky

Hit the road: pět nejlepších filmů s vůní asfaltu

4.7.2019

hero_blog

Léto, prázdniny, voňavý vzduch, volání dálek, bezcílné toulání krajinou. Už jste taky v náladě? Tak aspoň v představách nastartujte svého plechového miláčka a pusťte se s námi po stopách těch nejznámějších a nejlepších road trip filmů.

Text: Štěpán Vorlíček                    

Foto: Archiv a Profimedia

Málokterý filmový žánr je pro horké letní dny, vlahé podvečery a romantické noci vhodnější než automobilová pouť odkudsi někam. Mnohdy s jasným posláním, často ovšem jen tak bez cíle. Náhodná setkání na benzinkách, neplánované zajížďky, objevování tajuplných a zapomenutých koutů světa.

Tahle romantika se neokouká. Tak se uvelebte, po ruce mějte nějaký ten Aperol Spritz nebo vychlazenou plzničku a spolu s námi stiskněte tlačítko „play“. Přinášíme výběr těch — podle nás — nejlepších cestovacích filmů. Neděláme pořadí, jen nabízíme výpravy, na které bychom se sami rádi někdy vypravili.

Jízda (1994)

Roadmovie Jizda

Jak tahle jízda dopadne?

Jistě, asi nejslavnější český road trip Jana Svěráka s kamerou F. A. Brabce. Poetický a nenáročný příběh o dvou kamarádech, jedné dívce, zeleném kabrioletu a horkých letních hrách. Radek v podání frontmana kapely Buty Radka Pastrňáka, který k Jízdě napsal taky chytlavou muziku, a Jakub Špalek coby Franta zakoupí ojetý vůz, svérázně jej přetvoří na kabriolet a rozjedou se do dálek a za dobrodružstvím. Po cestě se k nim přidá lehce vyplašená a přidrzle provokující Anna (Anna Geislerová), jíž je v patách žárlivý přítel v černém bouráku. Jedou, užívají si svobody a větru ve vlasech, a přitom netuší, že jejich pohodička nakonec skončí docela dramaticky.

Bokovka (2004)

Roadmovie Bokovka

Víno a volant – Bokovka je jasný důkaz, že to dohromady jde, i jak to pak dopadne

Kalifornie a víno. A báječný sarkastický, někdy docela černý humor. V červeném kabrioletu Saab vyrážejí ze San Diega do Santa Barbary dva kamarádi ve středním věku: filmová hvězda za zenitem Jack Cole (Thomas Haden Church) a depresivní učitel a neúspěšný spisovatel Miles Raymond (Paul Giamatti). Cílem týdenní výpravy do vinařské oblasti je oslavit nadcházející Jackovu svatbu a přitom ochutnávat vína. Takže vlastně taková rozlučka se svobodou pro dva čtyřicátníky. Co je na filmu unikátní, je, že jde vlastně o „anti-road trip“. Má všechny náležitosti a propriety a taky jako klasický road trip začíná — záhy se však film poněkud zvrtává do dojemné psychologické studie dvou hlavních postav a jejich přátelství. Klasický formát komedie na cestě je vlastně jen odrazovým můstkem pro něco daleko hlubšího, zajímavějšího a nabitého emocemi.

Prázdniny pana Beana (2007)

Rowan Atkinson jako legendární Mr. Bean na cestě z Londýna do Cannes kromě auta používá také vlak či kolo. Ale to auto je ikona: Mini. Možná nejlépe celý film shrnuje jeden z dialogů mezi Sabine, začínající francouzskou herečkou, a Mr. Beanem:

- Sabine (poté, co zjistí, že Beana hledá celá Francie): Kdo jste? Kam jedete?

- Mr. Bean (vytahuje z kapsy obrázek Cannes a ukazuje na něj): Na pláž.

Roadmovie Bean

Taková britská road movie

Mr. Bean je nejznámější coby němá postavička, a tak je s ním road trip, v němž se setkává pouze s lidmi, jejichž jazykem nehovoří, náramný a poutavě jednoduchý nápad. V takhle padnoucích kulisách už vše ostatní přichází tak nějak samo a bez úsilí. Lehká, milá letní komedie s fajn obsazením a lákavými exteriéry.

Little Miss Sunshine (2004)

Roadmovie Little Miss Sunshine

Téčko od Volkswagenu je prostě na road movie klasika, ať jste zastydlý hippie, a nebo ne

V hlavní roli: Volkswagen Transporter, hippísácká legenda, kterou je nutné až do třicetikilometrové rychlosti roztlačovat a pak bleskurychle naskočit. Dále pak přepracovaná matka dvou dětí a její manžel, který je posedlý konceptem vítězství a chce se uplatnit jako motivátor a kouč. Taky teenager čtoucí Nietzscheho, který se rozhodl držet bobříka mlčení do doby, než se stane zkušebním pilotem, přisprostlý dědeček, kterého vykázali z domova důchodců, protože šňupal heroin, a konečně dcera ústředního páru, která se chce stát královnou krásy a již s tímto cílem koučuje tatínek. Jedna z nejlepších a nejlépe zahraných tragikomedií je — zřejmě nikoli náhodou — zároveň i road tripem. Tahle zajímavá sonda do až bolestně nefunkční rodiny vás ale zahřeje na duši a naplní vírou v lidskost. A počkejte si na parádní vyvrcholení!

O Schmidtovi (2002)

Roadmovie Schmidt

Jack Nicholson bez černých brýlí a bez obvyklého chlapáctví – americký penzista jede Amerikou v pojízdném obýváku

Prvotřídní Jack Nicholson v roli skeptického stárnoucího muže, který odešel do důchodu z firmy, v níž strávil většinu kariéry, a jenž následně naráží na nepoznaný domácí život. Jeho jediná dcera se chystá vzít si pitomce a do toho mu zemře manželka, kterou sotva vystál, bez níž ale jeho život ztrácí smysl. Rozhodne se proto nasednout do karavanu — rozuměj obytného autobusu značky Winnebago té správné americké velikosti — a vypraví se na putování napříč Spojenými státy. Vedle hromady času na přemítání ho potká nejedno překvapení a jeho nabručený přístup ke světu se postupně začne měnit.

Jestli nejste zrovna typ na nějaké zběsilé jízdy s nejistým výsledkem, tak si to radši posichrujte. Buď sami sebe cestovním pojištěním, nebo svého letního společníka pojištěním vozidel. Akorát ty letní úlety a lásky na cestách, ty vám nikdo nezajistí.