Vážení klienti,
je nám to velmi líto, ale v souvislosti s šířením nemoci COVID-19, uzavíráme nejméně do 2. 11. všechny naše pobočky. Můžete využít našich služeb prostřednictvím svého poradce, webových stránek koop.cz nebo na infolince 957 105 105. Případně lze využít telefonní kontakt na pracovníka pobočky, který je uveden na vstupních dveřích pobočky. Každý náš pracovník bude nápomocen k vyřešení Vašeho požadavku. Děkujeme za pochopení.

Dočasné omezení provozu infolinky

Vážení klienti. S ohledem na vládní opatření proti šíření nemoci Covid-19 a naši dobrovolnou pomoc hygienickým stanicím při trasování kontaktů, došlo k dočasnému omezení provozu infolinky. Obracejte se na nás prosím pouze v pracovní dny od 8 do 17 hodin. Děkujeme za pochopení.

Pojištění kybernetických rizik

Odškodnění při úniku dat i poškození systémů

Většinu informací sdílíme na internetu, a dokonce i obchody sjednáváme online, proto jsou naše osobní i firemní data neustále ohrožena. Váš e-shop mohou kdykoliv napadnout hackeři, citlivé údaje o zákaznících i dodavatelích mohou vynést bývalí zaměstnanci nebo se vaše data jednoduše ztratí. Ztráta dat, důvěry zákazníků a často i finančních prostředků může být pro vaše podnikání fatální. Nové nařízení EU o ochraně osobních údajů (GDPR) navíc přímo ukládá povinnost adekvátně zabezpečit osobní data a v případě podobného útoku a absence zabezpečení hrozí vysoké pokuty. Proto vás proti kybernetickým rizikům pojistíme.

Pro koho je pojištění určeno

Pro všechny podnikatele, firmy i neziskové organizace, které uchovávají osobní i jiná data svých zákazníků, pacientů, žáků, zaměstnanců a obchodních partnerů a pracují s nimi. Mohou to být i další „chráněné“ informace, např. to, co je předmětem obchodního tajemství, což pro mnoho firem je klíčové a důležité.

Každý systém je napadnutelný, největším rizikem je však lidská chyba, tedy zanedbání bezpečnostních procesů, které může vést k úniku nebo zneužití osobních dat klientů, nefunkčnosti počítačových systémů, přerušení provozu i poškození dobrého jména firmy. Chybu člověka nelze zcela vyloučit, ale můžete se proti ní pojistit.

Pojištění kybernetických rizik je možné sjednat v případě, že dbáte na určitá bezpečnostní opatření, jako je například používání silných hesel a antivirů, práce v oficiálních a aktuálních verzích programů nebo pravidelné zálohování dat.

Přesný výčet povinných bezpečnostních opatření nutných pro uzavření pojištění kybernetických rizik s vámi rádi osobně prokonzultujeme.

Co pojištění kryje

Pojištění kybernetických rizik od Kooperativy kryje v případě kybernetického incidentu:

 • škody na datech v elektronické podobě, nefunkčnost počítačového systému
 • náklady regulatorního řízení
 • náklady public relations – obnovu dobrého jména
 • odpovědnost za újmu způsobenou únikem dat v elektronické podobě
 • přerušení provozu (volitelné připojištění)

Aby byla škoda z pojištění likvidní, musí nastat tzv. kybernetický incident:

 • poškození, zničení, ztráta nebo odcizení dat v elektronické podobě způsobené úmyslným jednáním jako např.:
  • hackerský útok, malware, ransomware
  • nespokojený nebo zhrzený zaměstnanec vynese data v elektronické podobě
 • nedbalostní pochybení vedoucí k poškození či ztrátě dat v elektronické podobě, např.:
  • zaměstnanec omylem pošle dokument s citlivými osobními údaji klienta na neoprávněnou osobu
  • zaměstnanec nechá PC nebo notebook bez dozoru a v nezabezpečeném režimu
 • DOS útok úmyslné přetížení nebo zahlcení počítačového systému, které způsobí odepření služby (nefunkčnost, zablokování systému)

Na co se pojištění nevztahuje

Pojištění se nevztahuje zejména na:

 • úhradu sankcí
 • výkupné
 • náklady na upgrade a aktualizaci systémů, preventivní opatření

Co dělat, když dojde ke kybernetickému útoku

 1. Zavolejte na 957 105 105 (infolinka Kooperativy). Operátor přijme hlášení a buď vám poradí ihned, nebo záležitost předá k dalšímu řešení specializovanou IT firmou.
 2. Bezprostředně po nahlášení škody se s vámi spojí technický pracovník, se kterým si dohodnete následný postup.
 3. Případné vynaložené náklady (kryté pojištěním) doložíte v rámci šetření pojistné události dle pokynů likvidátora přiděleného k vaší pojistné události.

Dokumenty k pojištění

Soubor dokumentů pro pojištění podnikatelů
Informační dokument o pojistném produktu – Pojištění kybernetických rizik
ZAJÍMÁ VÁS VÍCE O POJIŠTĚNÍ?