Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Kooperativa

Desatero internetové bezpečnosti

Více informací o pojištění kybernetických rizik ZDE.
I. Vyhledávání na internetu

I tak jednoduchá činnost, jakou je vyhledávání na internetu, může být pro vás nebezpečná. Aktuálně obsahuje internet více než 1,8 miliardy stránek, přičemž vysoké procento z nich lze stále považovat za nebezpečné. Abyste ochránili své soukromí a nenechali se nachytat, musíte dodržovat několik základních bezpečnostních pravidel:

  • Neklikejte na neznámé odkazy.

    Stejně jako v případě e-mailů i na internetu platí jednoduché pravidlo – neklikejte na odkazy, které neznáte nebo vám je poslal někdo neznámý. Takový odkaz vás může přesměrovat na nebezpečné webstránky, může stáhnout do počítače škodlivý software, případně ukrást některé z vašich osobních údajů.

  • Kontrolujte přítomnost SSL certifikátu.

    Zejména na webech, kde zadáváte své osobní údaje nebo se chystáte něco si koupit a zaplatit online, je nutná přítomnost platného SSL certifikátu (adresa webové stránky začíná https:// a ve většině prohlížečů je označena zelenou barvou a ikonou zámku). Ten zaručuje šifrovanou komunikaci mezi vámi a webstránkou a tím pádem i ochranu zadávaných údajů.

  • Pozor na extrémně lákavou reklamu.

    Auto za jednu SMS, dovolená za 300 Kč a příjem do konce života. Ačkoli to zní hezky, jde o klasický clickbait, tedy klamavou reklamu s cílem zisku nebo poškození toho, kdo na ni klikne. Vyhněte se takovýmto reklamám a rozhodně na ně neklikejte v případě, že je zaznamenáte na webu nebo je obdržíte e-mailem.

  • Pozor na překlepy.

    Jednou z největších hrozeb na internetu je dnes phishing a sociální inženýrství. Ty těží z nedbalosti, nepozornosti nebo důvěřivosti uživatelů internetu. Dávejte si pozor na to, abyste v prohlížeči neotevřeli web s překlepem v názvu nebo abyste na takové URL odkazy vůbec neklikali. Pokud si nejste jisti důvěryhodností webu, raději z něj odejděte.

II. Chraňte své soukromí

U využívání internetu je velmi důležitá ochrana vašeho soukromí. Té dosáhnete tím, že nebudete na internetu sdílet své osobní údaje, ale také použitím bezpečnostních rozšíření pro váš prohlížeč. Instalací bezpečnostního rozšíření internetového prohlížeče docílíte kromě odstranění reklam také blokování nástrojů pro sledování své aktivity, což v rámci ochrany svého soukromí rozhodně oceníte.

III. Online komunikace

Stala se běžnou součástí našeho dne, ale i tak dbáme málo na její bezpečnost. Online komunikace má dnes mnoho podob. Nejčastěji využíváme sociální sítě, instantní zprávy a e-maily. Dbáte však na to, jak chrání provozovatelé těchto služeb vaše zprávy a jejich obsah? Bez ohledu na bezpečnost samotných služeb jsou toto naše doporučení pro zvýšení bezpečnosti vaší online komunikace:

  • Šifrované e-maily.

    Pokud vám opravdu záleží na ochraně vašeho soukromí a na bezpečnosti e-mailů, které posíláte, začněte využívat jejich šifrování. Tradiční poskytovatelé e-mailů vaše zprávy nešifrují, musíte to udělat sami. V tomto případě vám dobře poslouží bezpečnostní rozšíření internetového prohlížeče založené na standardu OpenPGP.

  • Bezpečné posílání zpráv přes online nástroje.

    Možná si to neuvědomujete, ale i aplikace, které dennodenně používáte pro posílání zpráv přes internet, pro vás představují riziko. Často totiž svým kamarádům nebo kolegům posíláte informace, které je v případě odcizení možné zneužít ve váš neprospěch. Pokud chcete, aby vaši online komunikaci nesledoval nikdo jiný, vyzkoušejte některou z aplikací pro šifrovanou komunikaci.

IV. Bezpečnost na sociálních sítích

Důležitou součástí bezpečnosti v online světě jsou také pravidla bezpečného používání sociálních sítí. Kromě běžných pravidel, která platí globálně pro vyhledávání na internetu, je na sociálních sítích důležité dodržovat i další doporučení. Mezi ně patří odmítání zpráv od neznámých osob, ignorování neznámých a neidentifikovatelných odkazů ve zprávách, ale i ignorování podivných statusů vašich přátel odkazujících na neznámé stránky. Důležité je i pravidlo nikdy nikomu neposílat vaše přihlašovací údaje, hesla, PIN kódy nebo podobné citlivé údaje. Rozmyslete si i to, kolik osobních informací sdílíte na svém profilu. Někdy je lepší nepochlubit se fotkou z dovolené s celou rodinou, aby někdo nepřející nevěděl, že je váš dům aktuálně prázdný…

V. Posílání a ukládání souborů online

Jednou z věcí, které si zaslouží vaši pozornost, je i bezpečné posílání a ukládání souborů online. Ačkoli velcí poskytovatelé cloudových služeb nabízejí obstojnou ochranu vašich dat, informujte se raději i o možnosti bezpečnějších cloudových úložišť, než jsou ta největší a nejznámější.

VI. Aktualizace systému a aplikací

Při vyhledávání na internetu vystavujete riziku nejen sebe a své osobní údaje, ale i software a zařízení, které používáte. Proto je opravdu důležité vždy aktualizovat operační systém a software na vašem počítači a smartphonu na nejnovější verzi. Kromě nových funkcí totiž softwarové aktualizace přinášejí mnohdy i vylepšení bezpečnosti a odstranění známých chyb. Vaše zařízení a software tak zbavíte známých bezpečnostních zranitelností a zčásti se vyhnete riziku napadení kybernetickými zločinci nebo infikovaným kódem.

VII. Správa hesel

Naším doporučením je i používání silných hesel, která budou jedinečná pro každý váš online účet. Najděte si systém v tom, jak si hesla vytvoříte tak, aby byla dostatečně dlouhá, ale zároveň zapamatovatelná, případně použijte správce hesel. I spolehlivé nástroje pro správu hesel lze používat bezplatně a namísto mnoha různých hesel si musíte pamatovat jen jedno ke správci. Nedoporučujeme vám využívat automatické ukládání a vkládání hesel přímo přes váš internetový prohlížeč, protože to není bezpečné.

VIII. Dvoufaktorová autentifikace

Velmi vhodným doplňkem ochrany vašich online účtů je i dvoufaktorová autentifikace. Ta vaši identitu ověří dodatečně posláním SMS nebo vygenerováním speciálního kódu v rámci mobilní aplikace. Dnes už množství služeb nabízí dvoufaktorovou autentifikaci nativně přes svou vlastní mobilní aplikaci. U ostatních služeb můžete využít aplikace vytvořené speciálně pro dvoufázové ověřování. Tyto aplikace generují časově omezený autentizační kód uvnitř aplikace, a tak jsou dokonce použitelné i bez připojení mobilního zařízení na internet.

IX. Ochrana při připojení na veřejné sítě

Při připojení na veřejné (většinou nezajištěné) wi-fi sítě nebo všude tam, kde si nejste jisti bezpečností připojení, byste měli využívat VPN nebo jiný anonymizátor své identity.

X. Sledování trendů v online bezpečnosti

Někdy jsou všechna univerzální doporučení pro zachování vaší bezpečnosti v online prostoru zbytečná, pokud se objeví nová hrozba, která je pro vás potenciálním rizikem. Proto nepodceňujte sledování trendů v online bezpečnosti a informujte se o ochraně služeb, které používáte.

Rádi vám poradíme nebo pomůžeme sjednat pojištění