Jak chránit data o klientech?

Zásady práce s osobními údaji

I když máte pocit, že jsou vaše důvěrná firemní data v bezpečí cloudu a zaheslovaných disků, je relativně snadné toto zabezpečení prolomit. Kybernetické hrozby paradoxně většinou spouští lidský faktor – ať už se jedná o neloajální a nedbalé zaměstnance, hackery, nebo rivaly zvenčí, řada lidí může vaše data snadno zneužít.

Největší riziko pro vaše data, která o svých klientech máte, představuje zanedbání bezpečnostních procesů. Mezi kybernetická rizika například patří:

  • vir
  • hacker
  • malware
  • trojský kůň
  • prolomení hesla, a to nejčastěji z těchto zdrojů:
    • napadené aplikace
    • spam v mailu
    • surfování na webu
    • vyjímatelná média, např. flash disk (čtvrtina náhodných nálezců „flešky“ ji ze zvědavosti zasune do svého počítače)

Jak se chránit:

Pravidelně zálohujte

Zálohováním se připravíte na případnou ztrátu dat např. kvůli aktuálně velmi rozšířenému typu útoků ransomware (ransomware neboli vydírání online). Důležitou roli hraje i ověřený postup obnovy dat ze zálohy (Desaster Recovery) a také bezpečné uložení záloh, což je důležitý prvek fyzické bezpečnosti zejména kvůli vykradení provozovny, požáru, živelní pohromě apod. Data byste měli zálohovat na technicky oddělitelné médium (NAS datové úložiště, externí disk, USB, DVDR aj.).

Šifrujte obsah

Významným zabezpečením dat je jejich převod do nečitelné podoby, který lze vrátit zpět do původní podoby pouze pomocí dešifrovacího klíče. Šifrování slouží k ochraně dat proti jejich nežádoucímu zjištění cizí osobou a uplatňuje se při ukládání dat i při jejich přenosu. Šifrování lze provádět instalováním bezplatných nástrojů nebo pomocí certifikátů. Zašifrovat můžete dokonce i e-maily.

Proškolte své zaměstnance

Seznamte celou firmu se základními principy bezpečnosti dat. Publikování obsahu a sdílení dat na různých médiích je totiž dnes běžnou činností a řada lidí si neuvědomuje, jaká přináší rizika. Řada náhodných nálezců např. flash disku ho zvědavě vloží do svého počítače, aniž by si uvědomili, že tím ohrožují práva jiných osob a může také dojít k neplánovanému úniku citlivých dat.

Používejte bezpečná hesla

Své přístupové údaje nikam nezapisujte, s nikým je nesdílejte, nenechávejte je nikde povalovat a pravidelně je obměňujte.

Aktualizujte

Neaktualizovaný systém i jeho komponenty, aplikace a programy se mohou stát cílem hackerů nebo automatických skenerů, které hledají chyby za účelem útoku. Přestože se tvůrci operačních systémů snaží o maximální zabezpečení, ve většině případů se najdou bezpečnostní chyby, díky nimž lze např. infikovat počítač nežádoucím softwarem a následně ho ovládnout nebo získat přístup k vašim datům. Aktualizace obsahují i bezpečnostní záplaty, které vás ochrání.

Pojistěte se proti případnému úniku dat

Chci se pojistit

Více informací o Pojištění kybernetických rizik