Vážení klienti, z důvodu vládních opatření proti šíření nemoci COVID-19 a naší dobrovolné pomoci hygienickým stanicím při trasování kontaktů jsme omezili
provozní dobu naší infolinky. Jsme vám k dispozici v pracovní dny od 8 do 17 hodin.

Tisková zpráva

Aby sklenička svatomartinského nebyla ta poslední

8.11.2019

Platforma VIZE 0 ve spolupráci s Českým rozhlasem, hlavním mediálním partnerem, připravila podzimní rozhlasovou kampaň zaměřenou na nejčastější příčiny fatálních nehod a jejich prevenci. Tedy alkohol za volantem, nepoužívání bezpečnostních pásů, dodržování bezpečnostní vzdálenosti a další.

„Možná si řeknete, že sklenička vína nemůže vadit a můžete v klidu sednout za volant. Jediná sklenička ale může zpomalit vaše reakce o ten zlomek vteřiny, který činí rozdíl mezi životem a smrtí. Statistiky jsou neúprosné, každé desáté úmrtí má na svědomí řidič pod vlivem alkoholu,“ varuje Roman Budský z Platformy VIZE 0. Další z možná překvapivých, zato velice častých příčin zranění nebo úmrtí za volantem je nepoužívání bezpečnostních pásů. Téměř třicet procent řidičů, kteří přijdou o život při nehodě, není připoutaných. „A průzkumy nám ukazují, že pokud se nepřipoutá řidič, velmi pravděpodobně se nepřipoutají ani ostatní pasažéři ve vozidle,“ upozorňuje Roman Budský.

Kdy mohou dvě vteřiny rozhodnout o vašem zdraví? Právě v okamžiku, kdy vás dělí na silnici od brzdícího auta před vámi. Za běžných podmínek představují dvě vteřiny optimální vzdálenost, abyste mohli zareagovat a bezpečně zabrzdit. Kratší rozestup je přímá vstupenka do kufru auta před vámi. Podle šetření pojišťovny Kooperativa je nedodržení bezpečnostní vzdálenosti nejčastější příčinou škodných událostí z povinného ručení. „Ročně řešíme v povinném ručení cca 80 tisíc škod, v téměř 37 % případů je příčinou nedodržení bezpečnostní vzdálenosti mezi vozidly. Většinou se naštěstí jedná o menší škody, kdy jsou poškozeny pouze plechy,“ potvrzuje Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.      

Podobně rizikové je nevěnování se řízení, například při psaní zprávy na mobilu. Vinou nepozornosti za volantem vzniká každá pátá nehoda na českých silnicích. Během letmého pohledu na displej může řidič nekontrolovaně ujet až sto metrů. V roce 2018 bylo nevěnování se plně řízení vozidla nejčastější dopravní nehodou u mladých řidičů. „Nejčetnější příčinou nehod řidičů motorových vozidel bylo v období leden – září 2019 taktéž nevěnování se řízení vozidla a to u 20,3 % z celkového počtu nehod zaviněných řidiči motorových vozidel, dále následuje nesprávné otáčení nebo couvání v 10,7 % z celkového počtu nehod zaviněných řidiči motorových vozidel, jiný druh nesprávné jízdy u 10,3 % z celkového počtu těchto nehod a další,“ dodává plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR.

Na celoplošných stanicích Českého rozhlasu Radiožurnál, Dvojka a Vltava bude od letošního listopadu do začátku února 2020 vysílána spotová kampaň. „Český rozhlas uvítal inciativu Platformy VIZE 0 a rozhodl se podpořit její snahu přispět k větší bezpečnosti na našich silnicích. Prostřednictvím rozhlasových spotů budeme naše posluchače a posluchačky upozorňovat na možná dopravní rizika,“   dodává Jiří Hošna, ředitel Komunikace, marketingu a obchodu Českého rozhlasu.