Co dělat, když se chci pojistit do Ameriky?

Sjednat si pojištění do USA je jednoduché. Lze ho sjednat online i po telefonu a začíná platit v okamžiku, kdy je zadán příkaz k jeho úhradě. Pokud tedy zapomenete pojištění vyřídit s předstihem, u nás to stihnete i na poslední chvíli. Všechny klíčové informace, smlouvu i asistenční kartu vám zašleme obratem na mail, a pokud v cizině budete potřebovat pomoci, vždycky můžete zavolat na naši asistenční linku na telefonní číslo +420 266 799 779 a my vám pomůžeme.

CHCI SE POJISTIT

Jak na pojištění

Online sjednané pojištění zvládnete v pár jednoduchých krocích a dostanete na něj 10% slevu. Z možností cestovního pojištění si vyberte „celý svět“, ideálně variantu PLUS. Limit 10 mil. Kč je do Ameriky optimální. Pokud se vám to zdá moc, vezměte v úvahu, že můžete v Americe zůstat dlouhodobě v nemocnici nebo vás mohou letecky převážet zpět domů. V USA je lékařská služba podstatně dražší než u nás, doporučujeme si tedy sjednat kromě pojištění léčebných výloh i pojištění úrazu. V Americe je totiž zcela jiný systém zdravotní péče než v České republice, založený na individuální odpovědnosti občanů, tzn. stát negarantuje zdravotní péči pro všechny. Zdravotní pojištění je v Americe dobrovolné a nenárokové, 17 % Američanů dokonce žádné zdravotní pojištění nemá. Více informací o lékařské péči v Americe se dozvíte zde.

Nutno podotknout, že pokud budete aktivně sportovat, tak doporučujeme sjednat i pojištění sportovních aktivit. Dobrým tahem pro tak dalekou cestu je i sjednání pojištění odpovědnosti za škodu.

Lékař v zahraničí

Pokud strávíte v USA delší dobu, může se stát, že budete potřebovat k zubaři. Ideální v takovém případě je zavolat na asistenční linku na číslo +420 266 799 779 a my vám podle toho, kde jste, poradíme našeho nejbližšího smluvního lékaře. Pomocí této linky můžete také požádat o překladatele u lékaře.

Pojištění cesty

Kromě výše zmíněného se hodí sjednat i pojištění zavazadel, nevyužitých cestovních služeb a ztráty vzniklé následkem potíží v dopravě. Cestou do Ameriky budete velmi pravděpodobně přestupovat, během čehož se může mnohé přihodit. Vaše zavazadlo doletí jinam než vy, nebo se ztratí, v důsledku zpoždění letu budete čekat na letišti nebo budete potřebovat ubytování.

Pokud se stane něco, kvůli čemu nebudete moci odletět vůbec, je pro takový případ vhodné pojištění STORNO. Pojištění storna sjednejte ihned (nejpozději do 3 dnů) po zaplacení faktury za ubytování, letenky nebo čehokoli, co hradíte s předstihem. Pak můžete podstatnou část nákladů dostat zpět.

Víza a doklady

Pokud si u nás sjednáváte cestovní pojištění, zřejmě už máte víza v pořádku. Pokud ne, věnujte chvilku pozornosti následujícím řádkům. Pokud jedete do USA jako turista na méně než 90 dnů, nemusíte žádat o víza, stačí vám jen tzv. ESTA, cestovní registrace. Tu musí při takovém výletu vyplnit každý (včetně nezletilých dětí) nejpozději 72 hodin před odletem. Tento souhlas s cestou pak platí dva roky, doporučujeme pro cestu uložit a mít při sobě jeho číslo. Pokud cestuje nezletilé dítě bez rodičů, potřebuje souhlas rodičů s cestou. Na to není žádný formulář, stačí rodičem sepsaný dokument (anglický nebo dvojjazyčný), že s cestou souhlasí, na kterém budou uvedena jména a čísla pasů doprovázejících osob a dítěte. Pokud chcete mít o vstupu do země aktuální informace, sledujte tuto webovou stránku.

Základem je také platný pas, bez toho samozřejmě neprojdete ani letištní kontrolou. Dalším, co je třeba vyřídit, je řidičský průkaz. Pokud vlastníte nový typ řidičského průkazu s evropskou vlaječkou v rohu, měl by být automaticky platný i v Americe. Pokud ale chcete předejít různým nedorozuměním (a ta určitě nastanou, protože zaměstnanci půjčoven nemusí vědět všechno), raději si před cestou vyřiďte i mezinárodní řidičský průkaz. Ten vám vydá odbor dopravy místního úřadu nebo magistrátu na počkání za 50 Kč.

Důležité kontakty

Ztratíte-li pas, nebo z jiných důvodů budete potřebovat zázemí zastupitelských úřadů obraťte se na některou z českých ambasád. Kontakty na čtyři největší:

Velvyslanectví ČR ve Washingtonu

Generální konzulát ČR v Los Angeles

Generální konzulát ČR v New Yorku

Generální konzulát ČR v Chicagu

Podívejte se i na další kontaktní úřady pro občany České republiky. Na stránkách naleznete důležité informace spojené s vízy a poplatky. Provedou vás i nenadálými situacemi v zahraničí.

Policie, záchranná služba i hasiči mají ve většině zemí Severní Ameriky telefonní číslo 911. Při telefonování v Americe se při vytáčení čísla nejprve volí 1, pak směrové číslo oblasti (bývá uváděno v závorce) a samotné sedmimístné telefonní číslo. Více informací si můžete přečíst zde.

Bezpečnostní doporučení

Ministerstvo zahraničních věcí provozuje Dobrovolnou registraci občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD). Stačí se zaregistrovat, správně si nastavit e-mail či telefonní číslo a v případě ničivého tornáda či sociálních nepokojů přijde smska. Díky této službě budete včas informováni o nepříjemných událostech.

Pojištění, []