Co dělat, když se chci pojistit do Rakouska?

Sjednat si pojištění do Rakouska je snadné. Prostě si z možností cestovního pojištění vyberte „Evropa“. Pojištění KLASIK (5 mil. Kč) doporučujeme pro výlety k našim sousedům, stejně jako v případě, že chcete na některé z rakouských univerzit studovat. Připadá vám to pro cestu k sousedům zbytečně moc? Berte v úvahu, že můžete v Rakousku zůstat dlouhodobě v nemocnici nebo vás budou převážet zpět domů. A pokud chcete pro sebe to nejlepší, lze se pojistit i s vyšším limitem ve variantě PLUS. Proplatíme až 10 mil. Kč za případné léčebné výlohy nezávisle na tom, jestli do Rakouska jedete lyžovat, provozovat turistiku nebo jen odpočívat

Chci pojištění

Jaké osobní a cestovní doklady budete potřebovat na cestu do Rakouska?

Vzít si na cesty ty správné, a především platné cestovní doklady je to nejdůležitější. K našim sousedům můžete cestovat s občanským průkazem nebo s cestovním pasem. Informace o cestovních dokladech a občanských průkazech najdete tady.

Cestujete autem?

Pokud cestujete na hory autem, doporučujeme i připojištění HOLIDAY - službu pro motoristy, která v případě poruchy nebo nehody vozidla, případně neschopnosti řidiče dále řídit, zajistí spoustu užitečných věcí. Např:

  • příjezd a práce mechanika po dobu 60 min zdarma
  • ubytování v hotelu  pro řidiče i spolucestující (pokud je reálná šance opravy vozidla do 48h)
  • odtah vozidla do autoservisu ( do vzdálenosti 50km )
  • odtah vozidla  do místa bydliště či autoservisu v místě bydliště do vzdálenosti 3000 km (nepodaří–li se opravit vozidlo do 48h)
  • zapůjčení náhradního vozidla na 5 dní zdarma
  • přeprava z místa výskytu nepojízdného vozidla do autoservisu, nebo do místa ubytování, příp. na nádraží nebo letiště
  • zajištění náhradního řidiče na cestu zpět do místa bydliště
  • telefonické tlumočení při jednání s policií nebo v autoservisu
  • zprostředkování finanční hotovosti v případě nouze
  • úschova nepojízdného vozidla na střeženém parkovišti až na 7 dní

Jedete si do Rakouska zalyžovat?

Rakousko je skutečným rájem lyžařů, v této zemi můžete po sjezdovkách najet až 6 500 km. Lyžování v Rakousku je pro nás zajímavé, protože je nejbližší alpskou zemí s výborným poměrem kvality a ceny nejen pro lyžování, ale i ubytování. Více informací o lyžařských oblastech, počasí i ubytování najdete zde.

Ze zimních sportů do základní sazby patří pouze sáňkování. U Kooperativy je nutné si na snowboarding a lyžování připojistit Aktivní sporty, které pokryjí pojistné události nejen při samotném lyžování a snowboardingu, ale i například jízdu na U-rampě a ve skateparku, kiting i jízdu na sněžném skútru. Pojištění pro tyto činnosti platí však jen pro pohyb na vyznačených trasách (to znamená na vyznačených a pro veřejnost otevřených sjezdovkách, tratích a přístupových cestách k nim). Freeride není možné pojistit. Případný zásah horské služby proplatíme s limitem až do výše 1 mil. Kč.

Určitě doporučujeme pojistit si i odpovědnost za škody, které způsobíte třetím stranám. Například když srazíte jiného lyžaře na sjezdovce nebo se vám přihodí podobné nechtěné karamboly. V takové situaci nabízíme náhradu škody až do výše 5 mil. Kč.

Cestujete za turistikou?

Pokud cestujete do Rakouska za turistikou, platí výše uvedené limity (5, nebo 10 mil. Kč u léčebných výloh podle sjednané varianty). Turistiku si u nás zvlášt připojišťovat nemusíte, a to ani vysokohorskou do 3 000 m n. m., ta je automaticky zahrnuta v základním pojištění. V případě provozování vysokohorské turistiky od 3 000 do 5 000 m n. m. je nutné připojištění Aktivních sportů. Stejně tak například v případě via ferraty do stupně C, sjíždění řek a raftingu do 3. stupně obtížnosti nebo např. canyoningu.

Kam na kulturní tipy a nápady na zajímavý program?

Pokud chcete navštívit nejnovější výstavu nebo se informovat o tom, jaké akce v Rakousku během vašeho pobytu proběhnou, navštivte stránky Českého centra. Najdete na nich nejen kulturní tipy, ale také spoustu praktických informací.

Důležité kontakty

Ať už se chystáte k našim sousedům za studiem, nebo na delší poznávací cestu, určitě se vám budou hodit kontakty na krajany žijící v Rakousku. Nikdy nevíte, kdy se vám v zahraničí bude hodit dobrá rada či podpora lidí mluvících stejným jazykem. Přehled nejrůznějších spolků a uskupení najdete zde.

Kde sídlí ambasády?

Pojištění už jste si sjednali, ale stále nemáte tušení, na koho se obrátit, pokud ztratíte pas. Navštivte českou ambasádu nebo konzuláty:

Velvyslanectví ČR ve Vídni

Honorární konzuláty jsou v Salzburgu, Linzi, Klagenfurtu, Innsbrucku a Grazu.

Kam volat, když bude nejhůř?

Pro občany České republiky, kteří se v Rakousku ocitnou v nouzi či ohrožení života, je zřízena nouzová telefonní linka: 0043-67684964615. Tuto linku využívejte ve večerních a nočních hodinách či o víkendech. V pracovní době (8:00 až 17:00) můžete od pondělí do pátku volat na telefonní linku Velvyslanectví ČR: 0043(01)89958111.

Potřebujete všeobecné informace o Rakousku?

Chcete se před cestou k našim sousedům ještě trošku vzdělat nebo si jenom oprášit vědomosti ze školy? Na této stránce naleznete rozcestník se základními informacemi o této zemi. Podle zájmu si vyberte oblast, o které chcete vědět víc, a pusťte se do čtení.

Pokud umíte německy a aktivně v němčině čtete, můžete navštívit některý z rakouských informačních portálů.

Bezpečnostní doporučení

Ministerstvo zahraničních věcí provozuje Dobrovolnou registraci občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD). Stačí se zaregistrovat, správně si nastavit e-mail či telefonní číslo a v případě živelních pohrom či sociálních nepokojů přijde smska. Díky této službě se vyhnete nepříjemným událostem, stejně jako v případě sjednání cestovního pojištění.

Pojištění, []